İnsandan izole edilen haemophilus cinsi bakteriler üzerinde çalışmalar
  1. Tez No: 80583
  2. Yazar: MÜZEYYEN MAMAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN YÜCEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1986
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
- 54 - ÖZET Bu çalışma Cerrahpaşa Tıp Fakültesinin çeşitli klinik lerinden Anabilim Dalı 'miza gönderilen 625 muayene maddele rinden izole edilenll2 Haemophilus cinsi bakteri ile yapıldı, tzole edilen bu bakterilerden 41 tane (% 36.6) H. influenzae, 25 tane (% 22.2) H. parainf luenzae, 4 tane (% 3.5) H.haemoly- ticus, 1 tane (% 0.9) H.paraphrohaemolyticus, 1 tane (% 0.9) H. pleuropneumoniae, 2 tane (% 1.8) H. aphrophilus, 2 tane (% 1.8) H.paraphrophilus, 2 tane (% 1.8) H.segnis ve 1 tane (% 0.9) H.parasuis tesbit edildi. 33 bakterinin ise türü saptanamadı. H. influenzae ve H. parainf luenzae kökenlerinin biotip- leri tayin edildi. H. influenzae kökenlerinin % 19. 5 'inin biotip I ve II, % 2.4'ünün biotip III, % 56'sının biotip V ve % 22'sinin bio tip VI olduğu saptandı. Biotip IV bulunmadı. H. parainf luenzae kökenlerinin ise % 78.6'sı biotip I, % 7'si biotip II, % 14'ü biotip III idi. Bu araştırmada H. influenzae kökenlerinin serotipleri tayin edildiğinde bunların % 7.3'ü serotip a, % 51.2'si sero- tip b, % 2.4'ü serotip d olarak bulundu. % 39.1'i ise sero tip lend ir ilemedi.- 55 - 112 Haemophilus cinsi bakterinin çeşitli antibiotikle- rekarşı duyarlılıkları araştırıldı ve bu bakterilerin genta- micin, tobramycin, cefazolin, cef operazone, cefotaxime, cef triaxone, netilmicin, amikacin, mezlocillin, az idocillin ' e en hassas olarak bulundu. 128 bakteri üretilemeyen vücut sıvısına ait örnekte lateks aglütinasyon testi ile H. influenzae tip b antijeni arandı. Örneklerden 43'ünde sonuç + olarak bulundu. Bir diren sıvısında hem kültür hem de lateks aglütinasyon testi ile + sonuç alındı.
Özet (Çeviri)
-56- SUMMARY The present study was made with 112 bacteria of Haemophilus species isolated from 625 specimens submitted for examination to the Department of Microbiology of Cerrahpaşa Medical Faculty, by various clinics. Among the bacteria isolated, 41 (36.6 %) were found to be H. influenzae, 25 (22.2 %) H. parainf luenzae, 4 (3,5 %) H. haemolyticus, 1 (0.9 %) H. paraphrohaemoly ticus, 1 (0.9 %) H. pleuropneumoniae, 2 (1.8 %) H. aphrophilus, 2 (1.8 %) H. paraphrophilus, 2 (1.8 %) H.segnis, 1 (0.9 %) H.parasuis. 33 strains could not be identified. The biotypes of H. influenzae and H. parainf luenzae strains were determined: 19.5 % of H. influenzae strains were biotype I and II, 2,4 % were biotype III, 56 % were biotype V and 22 % were biotype VI. No biotype IV was found. As for the H. parainf luenzae strains: 78.6 % were bio type I, 7 % biotype II, 14 % biotype III. Serotyping of H. influenzae strains showed that 7.3 % of them were serotype a, 51.2 % serotype b and 2,4 % serotype d. 39.1 % were not serotyped.- 57 - A study was made of the susceptibility of 112 Haemophilus bacteria to various antibiotics and these bacteria were found to be most sensitive to gentamicin, tobramycin, cefazolin, cef operazone, cefotaxime, ceftriaxone, netilmicin, amikacin, mezlocillin and to azidocillin. The presence of H. influenzae type b antigen was studied with latex agglutination test in 128 body fluid samples in which, bacteria could not be isolated. The results were positive in 43 of the samples. Also, in a drainage fluid a positive result was obtained with both culture and latex agglutination test.