Süt çocuğu pnömopatilerinde pnömotorax, ampiyem ve plörozinin insidansı ve değerlendirilmesi
- Tez No: 80588
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 1986
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZET II. süt çocuğu servisinde 1982,1983,1984 ve 1985 yılları arasında yatan pnömcpatili hastaların ve içindeki plevra hastalıkların genel has talıklara göre yerini % 40.53 olarak belirledik. Bunun yaraşıra Plevra hastalar ise genel hastalıkların ancak % 2.78" ini kapsamaktadır. Servisimizde 4 yıl içinde yatan pnömcpatili hastalardan kız çocuk hastaların oranı erkek çocuk hastaların oranına karşı az olduğu göz lendi. Bu oran ise % 43' e %57'iyi içerir. Ayrıca genel hastalıklar üzerinde bir analiz yaptık, fakat değişik oranlar saptadık. Çocuk yaş grubuna göre yaptığımız analize göre, 1-12 yaş grubu çocukları % 71.8' i içermektedir. Yatan hasta çocukların tedavi süreleri sonunda alınan sonuçları ise şöyle belirledik: - Şifa % 39.2, - Salah % 34.1, - Haliyle % 10.3 - Vefat % 16.1, Çalışmalarımız sonunda hastanemize gelen çocuk hastaların çoğunun sosyo ekonomik seviye yönünden fakir oldukları, ver ilen ilaçları alamadık ları, en önemlisi hastaneye gelmekte geciktikleri ve aşıyı zamanında olmadıklarını gözledik. - 50 -
Özet (Çeviri)
SUMMARY As the place In the general diseases of patients having pneumopaty who admitted to the Ilnd Infants' service during the years of 1982,1983, 1984 and 1985 include % 40.53, pleural diseases are also % 2.78 in them. The incidense of girl patients is less than that of boy patients between those having pneumopaty in 4 years, with the rate of % 43 to % 57. Besides, we made an analysis of the general diseases, and the different rates appeared. According to an analysis we made about 1-12 months' child age group, this rate includes % 71.8. The results of treatment bring out such a picture: - % 39.2 as recovery, - % 34.1 as being cured, - 10.3 as unchanged, - % 16.1 as death, We fixed that most of child patients in the Ilnd Infants ' service is too poor as regards level of socio-economic, they could not buy drugs given to themselves, generally they were taken late to hospitals and were not vaccinated in time. - 51 -