Lenfoma hastalarında pet-bt ile evreleme, yanıt ve prognostik değerlendirmelerin incelenmesi
Examination of staging, response and prognostic assessments with pet-ct in patients with lymphoma
  1. Tez No: 806158
  2. Yazar: RABİA ŞEYMA ÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM CELALETTİN HAZNEDAROĞLU, DOÇ. DR. ÜMİT YAVUZ MALKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Giriş: Toplam tümör volüm yükü (TTVY) tanı anındaki FDG PET-BT verilerinden ortaya çıkarılan yeni bir parametredir. TTVY, her bir lezyonun metabolik hacminin toplamıdır ve tümörün metabolik olarak en aktif kısmının bir göstergesidir. TTVY ölçümü, farklı yazılım ve tekniklerle PET-BT görüntülerinden elde edilebilir. Lenfoma alt tiplerinde hastalıksız sağkalım (PFS) ve toplam sağ kalım (OS) tahmininde, TTVY'ye temel kantitatif PET-BT ölçümlerinden daha iyi performans göstermektedir. Amaç: Hodgkin (HL) ve Non-Hodgkin Lenfoma (NHL) tanısı olan hastaların genel özelliklerini geriye dönük olarak araştırmak, sağkalımı etkileyen prognostik faktörleri ortaya koyabilmek amaçlanmıştır. Primer sonlanım noktası olarak TTVY'nin PFS ve OS üzerine etkisinin incelenmesi belirlenmiştir. Gereç ve Yöntem: 2010-2022 tarihleri arasında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Hematoloji Bilim Dalı tarafınca izlenen HL (n:30) ve NHL (n:57) tanısı alan çalışma kriterlerini karşılayan toplam 87 hasta dahil edilmiştir. Hastaların tanı, ara ve tedavi sonu PET-BT TTVY değerleri, ara ve tedavi sonu PET-BT TTVY'leri ile tanı PET-BT TTVY farkları, ara PET-BT TTVY değeri ile tanı PET-BT TTVY yüzde değişimi (ΔTTVYa), son PET-BT TTVY değeri ile tanı PET-BT TTVY yüzde değişimi (ΔTTVYs) hesaplanmıştır. Bulgular: Tanı PET-BT TTVY değeri, eşik değer olan 3745,38 mm2xSUVmax'ın üzerinde olan NHL hastalarında OS, eşik değerin altında kalanlara kıyasla sınırda anlamlı olmak üzere daha kısa olarak bulundu (sırasıyla 91,6; 112,3 ay), (p=0,054). HL hastalarında tanı PET-BT TTVY değeri eşik değerin üzerinde olan hastalarda OS, eşik değerin altında kalanlara kıyasla daha kısa olarak bulundu fakat istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır (p=0,65). HL ve NHL hastalarında tanı PET-BT TTVY değeri ile PFS arasında ilişkisi saptanmadı (p=0,28; p=0,53). Ara ile tanı PET-BT TTVY farkı; HL hastalarında PFS ile ilişkili bulundu (p=0,04). Son ile tanı PET-BT TTVY farkı; HL hastalarında OS ile, NHL hastalarında PFS ile ilişkili bulundu (p=0,01; p=0,02).
Özet (Çeviri)
Total metabolic tumor volume (TMTV) is a new parameter derived from baseline PET-CT data. TMTV is the sum of the metabolic volume of each lesion and indicates the most metabolically active part of the tumor. TMTV can be measured from PET-CT images using various software and techniques. In the prediction of progression-free survival (PFS) and overall survival (OS) in lymphoma subtypes, TMTV performs better than basic quantitative PET-CT measurements. In this study, we aimed to retrospectively examine the main features of patients diagnosed with Hodgkin (HL) and non-Hodgkin lymphoma (NHL) and reveal the prognostic factors that affect survival. The primary endpoint was to examine the effect of baseline TMTV on PFS and OS. In order to do this, a total of 87 patients who were diagnosed with HL (n:30) and NHL (n:57) between 2010 and 2021 were included in this study. Patients' baseline, interim and end-of-treatment TMTV, baseline PET-CT TMTV differences with interim and end-of-treatment PET-CT TMTV, volume changes based on the percentage of TMTV between the baseline and interim PET (ΔTMTVi) and between baseline and end-oftreatment PET-CT (ΔTMTVeot) values were calculated. Optimal baseline TMTV cutoff was 3745,38 mm2 xSUVmax in NHL patients. Patients with high vs low baseline TMTV showed worse/higher OS and this difference was close to the statistical significance limit (91,6; 112,3 months, respectively), (p=0,054). HL patients with high baseline TMTV showed worse OS but this difference was not found to be statistically significant (p=0,65). No correlation was found between baseline TMTV value and PFS in HL and NHL patients (p=0,28; p=0,53). Baseline PETCT TMTV and interim PET-CT TMTV difference associated with PFS in HL patients (p=0,04). Baseline PET-CT TMTV and end-of-treatment PET-CT TMTV difference associated with OS in HL patients (p=0,01) and associated with PFS in NHL patients (p=0,02).