Güvenli olmayan sistemlerde kripto modüller kullanarak şifreli ethernet haberleşmesinin uygulanması
Implementation of encrypted ethernet communication by using crypto modules in unsecure systems
- Tez No: 806433
- Danışmanlar: PROF. DR. FIRAT KAÇAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bilgi güvenliği tarihten günümüze gelen ve gelecekte de olması muhtemel olan temel bir ihtiyaçtır. Günümüzde bilgi güvenliği ihtiyacının endüstriye iz düşümü kapsamında olan veri iletiminin güvenlik gereksinimi, kripto modüller kullanarak güvenli haberleşmenin sağlanması için yaptığımız çalışmaya da ilham kaynağı olmuştur. Çalışmanın amacı, endüstride kullanılmakta olan mevcut sistemlere mümkün olan en az müdahale ile bir kripto köprü kurularak veri iletim güvenliğini sağlamaktır. Çalışma kapsamında güvensiz bir haberleşme örneği seçilmiş ve haberleşme güvenliğini sağlamak için gömülü sistemler ile oluşturulan kripto modüller kullanılmıştır. Veri iletiminin şifreli olmasını sağlayacak olan Güvenli Haberleşme Uygulamasının yazılım geliştirmesi yapılmış ve güvenli haberleşme için yapılan bir dizi şifreleme ve şifre çözme işlemleri test ortamında gerçekleştirilerek sonuçları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Information security is a fundamental need that has existed throughout history and is likely to exist in the future. Today, the security requirement of data transmission, which is within the scope of the projection of the need for information security to the industry, has inspired our study to provide secure communication using crypto modules. The aim of the study is to provide data transmission security by establishing a crypto bridge with the least possible intervention to the existing systems used in the industry. Within the scope of the study, an insecure communication example was selected and crypto modules created with embedded systems were used to ensure communication security. The software development of the Secure Communication Application, which will ensure that the data transmission is encrypted, has been made and a series of encryption and decryption operations for secure communication are performed in a test environment and the results are analyzed.