Çoklu evren, karınca aslanı ve cıvık mantar optimizasyon algoritmaları ile anten dizi sentezi
Antenna array synthesis using multiverse optimizer, ant lion optimizer and slime mold optimization algorithm
  1. Tez No: 806730
  2. Yazar: AHMET EMRE TAŞER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KERİM GÜNEY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Anten dizileri sivil ve askeri haberleşme sistemlerinde aktif olarak kullanılmaktadır. Dizi tasarımı bu sistemlerin performansını direkt olarak etkilemekte olup, tasarımın doğru yapılması oldukça önemlidir. Anten dizi sentezi ile dizi elemanlarının genlik, konum ve faz değerleri belirlenerek istenen ışıma diyagramlarına sahip anten dizileri tasarlanabilmektedir. Bu tezde Değiştirilmiş Çoklu Evren Algoritması (DÇEA), Çoklu Evren Algoritması (ÇEA), Değiştirilmiş Karınca Aslanı Algoritması (DKAA) ve Değiştirilmiş Cıvık Mantar Algoritması (DCMA) kullanılarak anten dizi sentezi gerçekleştirilmiştir. DÇEA ve ÇEA ile dairesel anten dizi elemanlarının konum ve genlik değerleri birlikte hesaplanarak yan demet bastırma yapılmıştır. Ayrıca, anten boyutunun sabit tutularak dizi elemanlarının konum ve genlik değerlerinin birlikte optimize edilmesiyle dizi diyagramında yan demet bastırma da gerçekleştirilmiştir. DKAA, eşmerkezli dairesel anten dizi elemanlarının sadece genlik değerlerini optimize ederek düşük yan demet seviyesine sahip dizi diyagramları elde etmek için kullanılmıştır. Son olarak DCMA ile hem eliptik hem de doğrusal anten dizi sentezi yapılmıştır. Eliptik anten dizisinde dizi elemanlarının sadece genlik değerleri optimize edilerek yan demet bastırma yapılmıştır. Doğrusal anten dizisinde ise sadece genlik ve sadece konum değerleri hesaplanarak yan demet bastırma ve diyagram sıfırlama gerçekleştirilmiştir. DÇEA, ÇEA, DKAA ve DCMA kullanılarak elde edilen bulgular literatürdeki sonuçlarla karşılaştırılmıştır. Kullanılan bu algoritmalar ile diğer metotlara göre anten dizi sentezinde genel olarak daha başarılı sonuçlar elde edilebileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Antenna arrays are actively used in civil and military communication systems. Array design directly affects the performance of these systems, and so it is very important to make the antenna design correctly. With antenna array synthesis, antenna arrays with desired radiation patterns can be designed by determining the amplitude, position and phase values of the array elements. In this thesis, antenna array synthesis is performed by using Modified Multiverse Optimizer (MMVO), Multiverse Optimizer (MVO), Modified Ant Lion Optimizer (MALO) and Modified Slime Mold Algorithm (MSMA). MMVO and MVO are used to perform side lobe suppression in the circular antenna array by calculating the position and amplitude values of the array elements. In addition, while the antenna circumference is kept constant, the position and amplitude values of the array elements are optimized together and side lobe suppression is performed. MALO is used for side lobe suppression by optimizing amplitude-only values of the array elements in the concentric circular antenna array. Finally, array synthesis is performed with MSMA for both elliptical and linear antenna arrays. In the elliptical antenna array synthesis, side lobe suppression is performed by optimizing amplitude-only values. In the linear antenna array synthesis, side lobe suppression and pattern nulling are performed by controlling only the amplitude and only the position values of array elements. The results obtained using MMVO, MVO, MALO and MSMA are compared with the results in the literature. It has been shown that with these algorithms, generally more successful results can be obtained in antenna array synthesis compared to other methods.