Güvenliğin değişen gündemi: İnsan güvenliği perspektifinde Lübnan örneği
The changing agenda of security: The case of Lebanon in the perspective of human security
- Tez No: 807022
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT SARPER AĞIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler ve Güvenlik Çalışmaları Anabilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Uluslararası sistemin anarşik doğası çerçevesinde devlet ve askeri konular ekseninde şekillenen güvenlik kavramı, Soğuk Savaş sonrası dönemde küreselleşme ile birlikte daha geniş bir perspektifte ele alınmıştır. Tehditlerin ve güvenliğin referans nesnesinin değiştiği bu yaklaşımda insanlığın ihtiyaçlarına ve insanlığı tehdit eden güvenlik tehditlerine odaklanan bir anlayış geliştirilmiştir. 1990'ların ortasından itibaren Güvenlik Çalışmaları literatürüne kazandırılan insan güvenliği kavramı, geleneksel güvenlik anlayışından farklı olarak sosyal adalet, demokratikleşme, insan hakları ve hukukun üstünlüğü konularını merkeze almıştır. Böylece güvenlik anlayışı yalnızca devleti merkeze alan sınırlamalarından kurtularak, tüm insanlığı güçlendirme anlayışı taşıyan bir nitelik kazanmıştır. Bu bağlamda kendine has toplumsal özellikleri ile konsosyonel demokrasiye dayalı bir yönetim şekli benimseyen Lübnan, insan güvenliği yaklaşımı çerçevesinde yapılacak bir çalışma için uygun bir örnektir. 1943 yılında bağımsızlığını kazanan Lübnan, başta Marunî, Dürzi, Şii ve Sünni topluluklar olmakla birlikte birçok farklı mezhepsel gruba ev sahipliği yapmaktadır. Ekonomik ve siyasi krizlerin yıllardır istikrarı engellediği bu ülkede, son yıllarda insan güvenliği adeta alarm vermektedir. Bu çerçevede çalışmada, insan güvenliği kavramsallaştırması ile Lübnan'da yaşanan krizlerin bireyler üzerindeki etkisi incelenmektedir. Toplumsal çatışmalar ve 1975 İç Savaşı'nın izlerinin hala silinmediği Lübnan'da bireylerin karşı karşıya olduğu güvenlik tehditleri, uluslararası kuruluşların sunduğu veriler çerçevesinde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of security, which is formed on the axis of state and military issues within the framework of the anarchic nature of the international system, has been considered in a broader perspective in the post-Cold War period along with globalization. In this approach, where the referent object of security and origin and nature of threats have changed, and thus a new understanding has been developed through focusing that focuses on the needs of human-beings and security problems that threaten individuals. The concept of human security, which has been introduced to the literature since the mid-1990's, has focused on the issues of social justice, democratization, human rights and the rule of law. Thus, the understanding of security has acquired a quality that carries the understanding of strengthening all humanity by getting rid of the limitations introduced by state-centric security conception. In this context, Lebanon, which adopts a political system based on a consociational democracy with its own social characteristic, is a suitable example for the human security conceptualization. Lebanon, which gained its independence in 1943 is home to many sectarian groups, especially the Maronite, Druze, Shiite and Sunni communities. In this country, where economic and political crises have prevented stability for many years, human security predicament of Lebanese people has been alarming in recent years. In this context, the study examines the impact of the crises in Lebanon on individuals with a human security approach. The social conflicts and the security threats faced by individuals in Lebanon, where the traces of the 1975 Civil War have not yet been erased, will be examined whitin the framework of the data provided by international organizations.