Kültürel miras unsurlarının destinasyon imajındaki rolü: Sema törenleri üzerine bir araştırma
The role of cultural heritage elements in the destination image: A research on sema ceremonies
  1. Tez No: 807039
  2. Yazar: YETER ÇAN DOMRUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN ERALP ÇOLAKOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Turizm, ekonominin en dinamik sektörlerinden biri olması nedeniyle, tüm olguyu, nedenlerini ve etkilerini analiz etmeye ve açıklamaya yönelik çok sayıda araştırma bulunmaktadır. Ancak turizm araştırması sadece bazı ekonomik göstergelerle ilgili değildir. Çünkü elle tutulur ve istatistiksel sonuçların ötesinde, bu sonuçların elde edilmesine yol açan bazı etkili faktörler vardır. Bu faktörlerden bazıları insanları seyahat etmeye iten sebepler ve motivasyonlardır. Bu sebeple turizm de en önemli figür hiç kuşkusuz turisttir. Turistler, ihtiyaçlarını karşılamak için turizm endüstrisinin onlara sunduğu her şeyi araştıran, analiz eden, satın alan, ziyaret eden ve geri bildirimde bulunan kişilerdir. Sürekli değişen ve gelişen bir dünyada, modern turistler seyahat etmeye karar verirken sadece bir oda ve yiyecek satın almakla kalmıyorlar. Aynı zamanda turistler gerçek bir deneyim aradıkları için, sektör paydaşlarının bu endüstrinin başarısını sağlamak ve yeni trendlere ayak uydurmaları büyük önem arz ediyor. Bu deneyimin bir turizm destinasyonunda kazanıldığı gerçeği göz önüne alındığında, birçok araştırmacı, hem turistik destinasyonun kendisini hem de herhangi bir destinasyon imajının diğer destinasyonlarla rekabet edebilmek için dikkate alması gereken diğer temel hususları tanımlamaya çalışmıştır. Destinasyon imajının bilişsel ve duyuşsal yönler içeren çok boyutlu bir yapısı vardır. Bir yerin imajı, bir kişinin o yer hakkında sahip olduğu izlenimlerin, fikirlerin ve inançların toplamıdır. Turistlerin ve dağıtımcıların ürün veya destinasyon hakkında olumlu veya olumsuz bir önyargısıdır. Bu bağlamda araştırma, sema törenlerini deneyimlemiş 70 turistle derinlemesine görüşmeler yapılarak gerçekleştirilmiştir. Katılımcı verilerinin analizindeki ifadelerden 4 boyut ve 13 tema oluşturulmuştur. Bulgular sonucunda sema deneyiminin destinasyon imajı üzerindeki rolü tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Since tourism is one of the most dynamic sectors of the economy, there are many studies to analyze and explain the whole phenomenon, its causes and effects. However, tourism research is not just about some economic indicators. Because beyond the tangible and statistical results, there are some influential factors that lead to these results. Some of these factors are the reasons and motivations that push people to travel. For this reason, the most important figure in tourism is undoubtedly the tourist. Tourists are people who research, analyze, buy, visit and give feedback on everything the tourism industry has to offer to meet their needs. In an ever-changing and evolving world, modern tourists are not just buying a room and food when deciding to travel. At the same time, since tourists are looking for a real experience, it is of great importance for industry stakeholders to ensure the success of this industry and keep up with new trends. Considering the fact that this experience is gained in a tourism destination, many researchers have tried to define both the touristic destination itself and other key aspects that any destination image must take into account in order to compete with other destinations. Destination image has a multidimensional structure that includes cognitive and affective aspects. The image of a place is the sum of the impressions, ideas and beliefs that a person has about that place. It is a positive or negative bias of tourists and distributors about the product or destination. In this context, the research was carried out by conducting in-depth interviews with 70 tourists who had experienced the sema ceremonies. 4 dimensions and 13 themes were created from the expressions in the analysis of the participant data. As a result of the findings, the role of the sema experience on the destination image was discussed.