A comprehensive study of time lock puzzles and timed signatures in cryptography
Kriptografik zaman kilitli bulmacalar ve zamanlanmış imzalar üzerine kapsamlı bir araştırma
  1. Tez No: 807251
  2. Yazar: CEYLİN DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ YAYLA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Uygulamalı Matematik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kriptografi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Zamanlanmış kriptografi, bilgilerin gelecekte belirlenmiş bir zamanda güvenli bir şekilde erişilebilir olması için tasarlanmış yenilikçi bir yaklaşımdır. Bu tez ilk olarak 1993 yılında May tarafından önerilen şifrelenmiş mesajları geleceğe gönderebilmemiz üzerine çalışan zamanlanmış kriptografinin evrimsel gelişimine odaklanır. Zamanlanmış kriptografi fikri, 1996 yılında Rivest, Shamir ve Wagner tarafından kilitli bulmacaların geliştirilmesine öncülük etmiştir. Bu yöntem, belirlenmiş bir süre geçtikten sonra gizlenmiş olan çözümlerine ulaşabildiğimiz zaman kilitli bulmacaların temelini oluşturur. Bu tez, okuyucuya zamanlanmış şifreleme alanındaki mevcut literatür hakkında kapsamlı bir araştırma sunar. Aynı zamanda, zaman kilitli bulmacalarını, zamanlanmış taahhüt ve imza şemalarını inceleyerek, zamanlanmış kriptografi alanını tarihsel arka planı ile birlikte ortaya koyar. Tüm bunlara ek olarak, bu çalışma gelecekteki araştırma ve geliştirme alanlarını belirleyerek ve zamanlanmış kriptografinin sözleşme imzalama ve ödeme kanalı protokolleri gibi gerçek hayat senaryolarındaki potansiyel uygulamalarını vurgulayarak, çeşitli kriptografik tekniklerin verimlilik ve güvenlik seviyelerini analiz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Timed-release cryptography is an innovative approach to sending information that is designed to be received at a specific time in the future. The thesis focuses on the evolution of timed-release cryptography, which was initially proposed by May in 1993 as a means of sending encrypted messages into the future. This concept led to the development of time-lock puzzles by Rivest, Shamir, and Wagner in 1996, which enabled the generation of puzzles with hidden solutions that became visible after a specific time had elapsed. This thesis provides a comprehensive survey of the existing literature on timed cryptography, including time-lock puzzles, timed commitment schemes, and timed signature schemes, to provide a historical background of timed cryptography. In addition, this study analyzes the efficiency and security levels of various cryptographic techniques, identifies areas for future research and development, and highlights the potential applications of timed cryptography in real-life scenarios such as contract signing and payment channel protocols.