Vlogging ve mikro-ünlülük: Gençlerin YouTube üretim pratiklerinin etnografik incelenmesi
Vlogging and micro-celebrity: Ethnographic research of YouTube production practices of youth in turkey
  1. Tez No: 807522
  2. Yazar: YEŞİM CEREN ÇAPRAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZLI AYTUNA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 254
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, gençlerin YouTube'daki vlog üretimlerini mikro-ünlülük bağlamında ele alarak, içerik üretmenin toplumsal, kültürel ve ekonomik işlevlerini ortaya koymaktır. Bu bağlamda, araştırmanın kavramsal çerçevesinde kültürel çalışmalar ekolü ve eleştirel ekonomi politik yaklaşımların perspektiflerinden yararlanılarak alternatif bir analiz çerçevesi geliştirilmiştir. İlk olarak, alt-kültür sonrası internetle kesişen çağdaş gençlik kültürünün“akışkan”,“geçici”,“parçalı”özellikleri tartışılmıştır. Sonrasında kullanıcı tabanlı içerik üretimlerinin yaygınlaşmasıyla değişen medya üretim ve tüketim pratiklerinin ortaya çıkardığı yeni emek ve sermaye biçimlerini tartışmak için“mikro-ünlü”ve“duygusal emek”kavramlarına başvurulmuştur. Bu çerçevede, çevrimiçi etnografi yöntemiyle, 16 kişiyle derinlemesine görüşme, 30 YouTube kanalı takibi ve 180 videonun içerik analizi yapılmıştır. Bu çalışmanın bulgularına göre, vlog'lar sadece dijital veya kültürel üretim biçim değildir; yeni iş, emek, sermaye biçimleri yaratan, bilgi ekonomisinin içerisinde yer alan bir sistemdir. Gençler için, vlog çekmenin temel motivasyonu boş zamanı alternatif bir kariyere dönüştürmektedir. Bunun yanı sıra, YouTube'da görünür olmak toplumsal olarak önemli bir statü göstergesi halini almıştır ve geleneksel anlamda ünlü kavramında ve görünürlüğün algılanmasında sapmalara sebep olmuştur. Vlog'ların gelir modeli duyguya, sosyal sermayeye ve etkileşim biçimlerine dayanmaktadır ve bu etkileşim biçimleri duygusal emek olarak adlandırılmaktadır. Bu çalışma, gençlerin kültürel üretimleri ile ticari endüstriler arasındaki simbiyotik ilişkiye dair literatürdeki eksikliğin giderilmesini amaçlamaktadır. Bu tez çalışması, 100/2000 YÖK Doktora Bursu ve Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK), Bilim İnsanı Destekleme Daire Başkanlığı (BİDEB), 2211-A Genel Yurt İçi Doktora Burs Programı kapsamında desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis study is to explain the social, cultural and economic functions of content production by considering young people's vlog production on YouTube in the context of micro-celebrity.. The term of“micro-celebrity”is used to discuss the new forms of labor and capital created by the changing media production and consumption practices by the spread of user-based content production. In this framework, with the online ethnography method, in-depth interviews were conducted with 16 people (the sample of the research), 30 YouTube channels producing vlog content were followed by the lurking method, and a total of 180 videos of these channels were analyzed with qualitative content analysis.The data shows that vlogs are not just a form of digital or cultural production; It is a system within the knowledge economy that creates new forms of work, labor and capital. For young people, the main motivation for vlogging is transforming leisure into an alternative career. Being visible on YouTube has become an important social status indicator. The income model of vlogs is based on emotion, social capital, and forms of interaction, and these forms of interaction are called emotional labor. The main reason for the researcher to choose this topic is the lack of analysis in the literature of the relationship between young people's autobiographical vlog content production and commercial industries in social, cultural and economic contexts. This thesis was supported by the 100/2000 YÖK Doctoral Scholarship and the Scientific and Technological Research Council of Turkey (TÜBİTAK), the Scientist Support Department (BİDEB), 2211-A 2211 / A General Domestic Doctorate Scholarship Program.