Nefropatili ve nefropatisiz diabetik olgularda glikozillenmiş hemoglobin
  1. Tez No: 80754
  2. Yazar: Ş. AYŞEN HELVACI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Nefroloji, Hematology, Nephrology
  7. Yıl: 1985
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahiliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
- 53 - ÖZET Bu çalışmada, glikozillenmiş hemoglobinle diabetik nefropati arasındaki ilişki araştırıldı. 25 Nefropatili dia betik olgu ile 25 Nefropatisiz diabetik olgunun açlık kan şe keri ve glikozillenmiş hemoglobin düzeyleri karşılaştırıldı. Fakat nefropatili diabetiklerin HbA. düzeyleri ile nefropati- sizlerin HbA. düzeyleri arasında anlamlı bir fark saptanama dı. Buna karşılık normallerin kan şekeri ve HbA- ve diabetik lerin kan şekerleri ve HbA. değerleri arasında ve nefropati- lilerin diabet süreleri ve nef ropatisizlerin diabet süreleri arasında ise anlamlı fark bulundu. Ve HbA, ' in diabetin önemli komplikasyonlarından olan nefropatiden etkilenmediği fakat HbA. ' in diabet kontrolünün iyi bir göstergesi olarak kullanı labileceği ve iyi metabolik kontrolün da diabette komplikas- yonları azaltabileceği kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
- 54 - SUMMARY In this study the relation has been researched between the glycosylated hemoglobinand the nephropathy of complica tion of diabetes. We have established a comparison between 25 diabetic patients with nephropathy and 25 without it, totalling 50 patients and we have stated the differences in HbA.. levels and fasting blood glucose concentration in the control of 16 sub j ects. We have not noticed any important difference in HbA between patients with nephropathy and those without nephro pathy. But we have found a meaningful corelation between ;lucose consentration but not in normal subjects. blood glucose consentration and HbA.. in diabetic patients and We have also fixed the significant difference between the age of diabetes in diabetics with nephropathy and without nephropathy. According to these findings, we can say that HbA.. is undependent of nephropathy but complications will reduce with good metabolic control in diabetic patients and HbA. can be r ıc used as a index of glucose to achieve the good metabolic control.