Çiğ sütlerde olası termofilik campylobacter türlerinin belirlenmesi
Determination of potential thermophilic campylobacter species in raw milk
- Tez No: 807954
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEREN BAŞARAN KAHRAMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halk Sağlığı, Veteriner Hekimliği, Public Health, Veterinary Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Tüm dünyada Campylobacter türlerinin meydana getirdiği hastalıklar hayvan yetiştiriciliği ve halk sağlığı açısından önemli bir sorun teşkil etmekte ve bakteriyel gastroenteritlerin en yaygın etkenleri olarak kabul edilmektedir. Bu çalışmada da Marmara bölgesinde farklı illerde yer alan süt işletmelerinde bulunan süt tanklarından 138 adet çiğ süt örneği toplandı. Örnekler, işletmeler arasında kontaminasyon riskini en aza indirmek için birbirine yakın olmayan işletmelerden alındı. Bununla beraber Marmara bölgesinde yer alan çiğ süt satış noktalarında satışa sunulan 138 adet çiğ süt örneği toplandı. Termofilik Campylobacter türlerin izolasyon ve identifikasyonu fenotipik ve genotipik yöntemler ile gerçekleştirildi. Toplanan 276 çiğ süt örneğinden bakteriyolojik kültür yapıldı. Bakteriyolojik inceleme sonucunda 1 sokak sütçüsü ve 1 süt toplama tesisinden alınan çiğ süt örneklerinde 2 adet Campylobacter spp. şüpheli izolat saptandı. Şüpheli izolatların multipleks PCR (mPCR) ile identifikasyonu sonucunda Campylobacter spp. saptanmadı. Direkt süt örneklerinden termofilik Campylobacter türleri saptanması amacıyla multipleks PCR yapıldı. Yapılan moleküler inceleme sonucunda termofilik Campylobacter türlerinin spesifik DNA'ları saptanmadı. Zoonoz özellikteki bir hastalık etkeni olması gerçeği de göz önünde bulundurulduğunda elde edilen bu sonuçlar oldukça umut vericidir. Çiftlikten sofraya gıda güvenliğinin sağlanması üretimin tüm basamaklarında gerekli koruma ve kontrol tedbirlerinin alınmasının halk sağlığı açısında önemi bu çalışmada elde edilen umut vaat edici sonuçlar ile ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Diseases caused by Campylobacter species all over the world constitute an important problem in terms of animal husbandry and public health and are considered to be the most common causes of bacterial gastroenteritis. In this study, 138 raw milk samples were collected from milk tanks in dairy farms located in different provinces in the Marmara region. Samples were taken from farms that were not in close proximity to each other to minimize the risk of contamination between businesses. In addition, 138 raw milk samples, which were offered for sale at raw milk sales points in the Marmara region, were collected. Isolation and identification of thermophilic Campylobacter species were performed by phenotypic and genotypic methods. Bacteriological cultures were made from 276 raw milk samples collected. As a result of bacteriological examination, 2 Campylobacter spp. suspicious isolates were detected. As a result of the identification of suspicious isolates by multiplex PCR (mPCR), Campylobacter spp. not detected. Multiplex PCR was performed to detect thermophilic Campylobacter species from direct milk samples. As a result of molecular analysis, specific DNAs of thermophilic Campylobacter species were not detected. Considering the fact that it is a zoonotic disease agent, these results are quite promising. The importance of ensuring food safety from farm to fork and taking necessary protection and control measures at all stages of production in terms of public health has been demonstrated by the promising results obtained in this study.