Pelvik kitlelerin ayırıcı tanısında ultrasonografi
  1. Tez No: 80798
  2. Yazar: MURAT GÖKSU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 1985
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
- 70 - ÖZET 1970 'li yıllardan bu yana kendini kanıtlayan ultrosonografi yakın zamanlarda jinekoloji ve obstetrikte kullanılan geleneksel yardımcı tanı yön temleri arasına girmeyi başarmıştır. Yöntemin en önemli iki özelliği iyoni- zan ve invazif olmaması ve lezyonun kistik, solid., mikst ayırımını yapabilmesidir. Bu araştırmada 1DD olgudaki ultrasonik tanı bimanüel tanıyla karşılaştırılmıştır. Sonografi ile % BG'lık bir doğruluk oranı elde edilirken, bimanüel muayenede bu oran % 57' de kalmıştır. SUMMARY Ultrasonography, proving itself since 1970' s, has recently succeeded to obtain a place among the conventional adjunctive diagnostic methods used in gynecology and obstetrics. Two of the most important features of the method are its non-ionizing and non-invasive character and its ability to differentiate between cystic, solid Bnd mixed lesions. In the present study, ultrasonic diagnosis has compared.to bimanual diagnosis in 100 cases. The sonography had Bn accuracy rate of BS %, while the bimanual examination has remained at 57 %.
Özet (Çeviri)