Türkiye'de yetiştirilen farklı ekofizyolojik gruplara ait sarımsak (Allium sativum L.) çeşitlerinin sağlığı geliştirici (Antioksidan, antidiyabetik, antibakteriyel) özelliklerinin araştırılması
Investigation of the health enhancing (antioxidant, antidiabetic, antibacterial) traits of garlic (Allium sativum L.) varieties belonging to different ecophysiological groups grown in Turkey
- Tez No: 808355
- Danışmanlar: PROF. DR. CEVAT NİSBET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veteriner Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Veteriner Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Türkiye'nin farklı bölgelerinde yaygın olarak üretilen ve destekleyici tedavi ürünleri arasında yer alan sarımsağın sağlık geliştirici özelliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda farklı bölgelerden toplanan sarımsağın; •Antidiyabetik aktivitesinden sorumlu başlıca bileşikleri alliisin ve alliinin ölçümlerinin yapılması, •Antibakteriyel aktivite analizlerinin yapılması, •Toplam fenolik madde konsantrayonunun, toplam flavanoid miktarının ve radikal süpürme aktivitelerinin ölçülmesi, sonuçların bölgeler arasında karşılaştırılması hedeflenmektedir. Materyal ve Metot: Araştırma Aksaray, Balıkesir, Kayseri, Kastamonu, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş ve Tokat illerinden 6'şar tane olmak üzere toplam 48 adet örnek ile yapılmıştır. Numunelerin 2,2-difenil-1-pikrilhidrazil (DPPH) radikal süpürme aktivitesi, total fenolik madde tayini ve total flavonoid değeri spektrofototmetrik yöntemlerle ölçülmüştür. Allisin ve allin miktarları yüksek performanslı sıvı kromatografisi (HPLC) cihazında ölçülmüştür. Ekstraktların agar kuyucuk difüzyon yöntemiyle antimikrobiyal etkinliği test edilmiştir. Bulgular: Analiz sonuçlarına göre sarımsağın; •Toplam fenolik madde düzeyi ortalama 38,36±14,2 mgQE/g bulunurken en yüksek düzey Aksaray sarımsağında 54,16±9,39 mgQE/g tespit edilmiştir. Diğer taraftan toplam flavanoid seviyesi 14,42±5,19 mgGAE/g ve en yüksek düzey ise Aksaray sarımsağında 21,93±6,58 mgGAE/g bulunmuştur. Radikal süpürücü etkinliği %inhibisyon değeri ortalama 56,14±15,51 bulunurken en yüksek Hatay sarımsağında 29,71±6,54 olarak ölçülmüştür. •Allisin ve allin içerikleri sırasıyla 0,35±0,17 ve 0,76±0,37 olarak hesaplanmış ve en yüksek Tokat sarımsağında (0,6±0,39) tespit edilmiştir. •Sarımsakların Gram (-) bakterilere karşı antibakteriyel etkinliği gözlenmemiştir. S. aureus ve E. faecalis suşlarına karşı Gaziantep ve Tokat sarımsakları, B. cereus suşuna karşı tüm sarımsaklar antibakteriyel etkinlik göstermiştir. Aksaray, Kayseri ve Kahramanmaraş sarımsaklarında antifungal aktivite gözlenmemiştir. Sonuç: Bu çalışma ile Türk sarımsağının sağlık geliştirici özelliklerinin alternatif tedavi yöntemlerinde kullanılması ile ilgili yapılacak çalışmalara katkı sağlayacağı kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Aim: It is aimed to determine the health promoting properties of garlic, which is widely produced in different regions of Turkey and is among the supportive treatment products. For this purpose, garlic collected from different regions; •It is aimed to measure the main compounds allicin and alliin responsible for its antidiabetic activity, •To perform antibacterial activity analyses, •To measure total phenolic substance concentration, total flavonoid amount and radical scavenging activities and to compare the results between regions. Material and Method: The research was carried out with a total of 48 samples, 6 each from Aksaray, Balıkesir, Kayseri, Kastamonu, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş and Tokat. 2,2-diphenyl-1-picrylhydrazyl (DPPH) radical scavenging activity, total phenolic substance determination and total flavonoid value of the samples were measured by spectrophotometric methods. The amounts of allicin and allin were measured in the high performance liquid chromatography (HPLC) device. The antimicrobial activity of the extracts was tested by agar well diffusion method. Results: According to the analysis results; •The mean total phenolic substance level was 38.36±14.2 mgQE/g, while the total flavonoid level was 14.42±5.19 mgGAE/g. The highest levels were found in Aksaray garlic, 54.16±9.39 mgQE/g and 21.93±6.58 mgGAE/g, respectively. While the mean % inhibition value of radical scavenging activity was 56.14±15.51, it was measured as 29.71±6.54 in Hatay garlic. •Allicin and allin contents were calculated as 0.35±0.17 and 0.76±0.37, respectively, and the highest was detected in Tokat garlic (0.6±0.39). • Antibacterial activity of garlic against Gram (-) bacteria was not observed. Gaziantep and Tokat garlic showed antibacterial activity against S. aureus and E. faecalis strains and all garlics showed antibacterial activity against B. cereus strains. Antifungal activity was not observed in Aksaray, Kayseri and Kahramanmaraş garlics. Conclusion: With this study, we believe that it will contribute to the studies to be conducted on the use of the health-enhancing properties of Turkish garlic in alternative treatment methods.