Ratlarda medetomidin hidroklorür-ketamin hidroklorür anestezisinin ve anesteziden erken uyandırma amacıyla kullanılan atipamezol hidroklorür'ün oksidatif stres parametreleri üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of medetomidine hydrocloride-ketamine hydrochloride anesthesia and atipamezole hydrocloride used for EARLY awakening from anesthesia on oxidative stress parameters in rats
  1. Tez No: 808455
  2. Yazar: ÖZLEM GİZEY YURDERİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ALKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Veteriner Hekimliği, Anesthesiology and Reanimation, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmanın amacı cerrahi müdahalelerde anestezi uygulamaları ve anestezi sonrası antisedan uygulamasının, oksidatif stres parametrelerinde oluşturduğu değişiklikleri karşılaştırmaktır. Bu amaçla çalışmada 24 Adet Wistor Albino ırkı erkek rat kullanıldı. Ratlar rastgele 3 gruba ayrıldı. 1. grupta bulunan 8 adet rat kontrol grubunu oluşturdu ve bu gruptaki ratlara herhangi bir uygulama yapılmadı. 2. grupta bulunan 8 adet rata Medetomidin HCI-Ketamin HCI kombinasyonu uygulandı. 3. grupta bulunan 8 adet rata ise Medatomidin HCl-Ketamin HCl ile anestezi sonrasında Atipamezol HCI uygulandı. Oksidatif stres parametrelerimin ölçümü için ratlardan EDTA içeren tüplere kan örnekleri alındı. 1. gruptaki kontrol grubundaki ratlara herahngi bir anestezik madde verilmeden vena coccygealisten kan örneği alındı. İkinci grupta olan ratlardan anestezi uygulama sonrasında ve üçüncü gruptaki ratlarda ise anestezik madde uygulaması sonrasında antisedan uygulamasını takiben kan örnekleri alındı. Alınan kanlardan oksidatif stres parametreleri (8-OHdG, MDA, protein oksidasyonu; GPX, GST, SOD, CAT) incelendi. Sonuç olarak bu çalışma ile; Atipamezol HCl uygulanan grupta oksidatif stres varlığı, kendiliğinden uyanan gruba göre daha az saptanmıştır. Postoperatif dönemde, Atipamezol HCL uygulanmasının hastalarda, oksidatif stresle daha az karşılaşılacağı gözlemlenerek, Atipemazol HCI'ün veteriner hekimliğinde hayvan refahı açısından güvenle kullanılabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare the changes in oxidative stress parameters caused by anesthesia applications in surgical interventions and the application of antisedant after anesthesia. For this purpose, 24 Wistar Albino male rats were used in the study. Rats were randomly divided into 3 groups. 8 rats in the 1st group formed the control group and no application was made to the rats in this group. Medetomidine HCI- Ketamine HCI combination was applied to 8 rats in group 2. Atipamezol HCI was administered to 8 rats in group 3 after anesthesia with Medetomidin HCI-Ketamine HCI. For the measurement of oxidative stress parameters, blood samples were taken from rats into tubes containing EDTA. Blood sample was taken from the vena coccygealis without any anesthetic substance given to the rats in the control group in the 1st group. Blood was drawn from the rats in the second group after the administration of anesthetic agents. The rats in the third group were applied antisedant after the application of anesthetic agent and blood samples were taken. Oxidative stress parameters (8-OHdG, MDA, protein oxidation; GPX, GST, SOD, CAT) were analyzed from the blood samples. As a result, with this study; The presence of oxidative stress was found to be less in the atipamezole HCI administered group than in the spontaneously awakened group. It has been observed that the application of Atipamezol HCI in the postoperative period will result in less oxidative stress in patients, and it has been concluded that Atipemazol HCI can be used safely in veterinary medicine in terms of animal welfare.