Diz osteoartrit hastalarında sarkopeninin fiziksel aktivite, kinezyofobi ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effect of sarcopenia on physical activity, kinesiophobia and quality of life in patients with knee osteoarthritis
  1. Tez No: 808497
  2. Yazar: EREN ASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİL CEYHAN DOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Osteoartrit (OA), kas iskelet sistemi hastalıkları içerisinde tüm dünyada en yaygın olarak görülen dejeneratif bir eklem hastalığıdır. Başlıca risk faktörleri arasında yer alan obezite ve ileri yaş, sarkopeni gelişiminde de rol oynamaktadır. Her iki durum da ülkeler için sosyoekonomik olarak önemli bir yük oluşturmakta ve ciddi bir fiziksel fonksiyon kaybına yol açmaktadır. Bu çalışmada diz OA'li hastalarda sarkopeniyi ve bunun fiziksel aktivite, kinezyofobi, yaşam kalitesi ve beslenme durumu ile ilişkisini araştırmayı amaçladık. Modifiye ACR tanı kriterlerine göre klinik ve radyolojik olarak diz OA'i tanılı, Kellgren-Lawrence sınıflandırmasına göre evre 2 ve üzeri olan, 50 yaş ve üzeri 100 kadın hasta ile kontrol grubuna 30 sağlıklı kadın birey dahil edildi. Katılımcıların sandalyeden kalkma test süreleri , kavrama gücü, yürüme hızları ve ultrasonografi ile kas kütlesi ölçülerek sarkopeni açısındna değerlendirildi. Çalışmaya alınan bireylere sarkopeni tanısı için European Working Group on Sarcopenia in Older People (EWGSOP) tarafından belirtilen tanı kriterleri kullanıldı. Kontrol grubu ile beraber, diz OA'i olan hastalar sarkopeni tanısı olanlar ve olmayanlar şeklinde gruplandırılarak toplam 3 grup oluşturuldu. Her katılımcıya Kısa Form-36 (SF-36), Mini-Nutrisyonel Değerlendirme (MNA), Western Ontario ve Mcmaster Üniversiteleri Osteoartrit İndeksi (WOMAC), Uluslararası Fiziksel Değerlendirme Anketi-kısa form (IPAQ-SF) ve Tampa Kinezyofobi Ölçeği (TKÖ) uygulandı. Üç grup arasında ortalama yaş ve VKİ değerleri istatistiksel olarak anlamlıydı ve en yüksek değerler sarkopenik gruptaydı. Üç grup arasında IPAQ-SF sonuçlarına göre kontrol grubunda fiziksel olarak aktif birey sayısı daha fazlaydı. Kinezyofobi skorları üç grup arasında istatistiksel olarak anlamlıydı, en düşük değerler kontrol grubunda yer alırken sarkopenik grupta en yüksek değerler bulunmaktaydı. WOMAC ağrı, fiziksel fonksiyon ve toplam skorlar sarkopenik grupta anlamlı olarak daha yüksekti. Çalışmaya dahil edilen diz osteoartrit tanılı hastaların %35'i sarkopeni tanısı aldı. Sarkopeni gelişimi osteoartritin radyolojik ve klinik olarak şiddetinin artması ile ilişkili idi. Ek olarak düşük eğitim düzeyi, bozulmuş beslenme ve daha düşük yaşam kalitesi ve yüksek kinezyofobinin sarkopeni gelişiminde etkili olabileceğini söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
Osteoarthritis (OA) is the most common degenerative joint disease among musculoskeletal diseases worldwide. Obesity and advanced age, which are among the main risk groups, also play a role in examining sarcopenia. Both situations create a significant socio-economic burden for the country and lead to having a serious physical function. In this study, we aimed to investigate sarcopenia and its relationship with physical activity, kinesiophobia, quality of life and nutritional status in patients with knee OA. A total of 100 female patients aged 50 and over, diagnosed with knee OA clinically and radiologically according to the modified ACR diagnostic criteria and grade 2 and above according to the Kellgren-Lawrence classification with 30 healthy female individuals were included in the control group. The participants were evaluated in terms of sarcopenia by measuring their test times to get up from the chair, grip strength, walking speed and muscle mass by ultrasonography. The diagnostic criteria specified by the European Working Group on Sarcopenia in Older People (EWGSOP) were used for the diagnosis of sarcopenia in the individuals included in the study. Together with the control group, patients with knee OA were grouped as those with and without sarcopenia, and a total of 3 groups were formed. Short Form-36, Mini-Nutritional Assessment (MNA), Western Ontario and Mcmaster Universities Osteoarthritis Index (WOMAC), İnternational Physical Assessment Questionnaire-short form (IPAQ-SF), and Tampa Kinesiophobia Scale were administered to each participant. The mean age and BMI values were statistically significant between the three groups, and the highest values were in the sarcopenic group. According to the IPAQ-SF results among the three groups, the number of physically active individuals was higher in the control group. Kinesiophobia scores were statistically significant between the three groups, the lowest values were in the control group, while the highest values were found in the sarcopenic group. WOMAC pain, physical function and total scores were significantly higher in the sarcopenic group. 35% of patients with knee osteoarthritis included in the study were diagnosed with sarcopenia. The development of sarcopenia was associated with an increase in the radiological and clinical severity of osteoarthritis. In addition, we can say that low education level, impaired nutrition and lower quality of life and high kinesiophobia may be effective in the development of sarcopenia.