Sosyal medyanın sağlık hizmetlerinde tedavi bilinirliğine etkisi: Kayropraktik
The effect of social media on treatment awareness in healthcare: Chiropractic
- Tez No: 809022
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN KEREM ALPTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kayropraktik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Eskiden insanlar hastaneler hakkında olumlu ya da olumsuz olarak insanlar birbirlerine anlatarak bir bilgi edinirken sosyal medyanın hayatımıza girmesiyle beraber internette yaptıkları araştırmalar sonucunda, hastalığın nedenleri, tedavi süresince yaşandıkları ve tedavini ne gibi başka çeşitlilikleri olduğunu bu araştırmalar sonucunda buluyordur. Buradan yola çıkacak olursak hastanelerin doğru şekilde planlar kurarak ve devam ettirilmesinde yapılmış olan uygulamaları kendilerine yardım edici olması amaçlandığı bu yazıda, insanların hastaneyi kullanmak için seçerken sosyal medyada ne kadar aktif durumdalar bunun tespit edilip, insanların reklam ve tanıtım amaçlı şeylerden etkilenmesi ve hastanede yaşadıkları deneyimleri internetteki herhangi bir mecrada ne kadar bahsettikleri belirlenmesi amaçlanmıştır. Nicel araştırma yöntemi şeklinde yapılan bu çalışma kayropraktiği bilen 300 kişi ile gerçekleştirilmiştir. Katılımcılara tanıtıcı bilgileri ve kayropraktikle ilgili 21 soru sorulmuş, verilen cevaplar SPSS 22.0 paket programına girilmiş frekans ve yüzdeleriyle dağılımları verilmiştir.Yapılan çalışma sonucunda katılımcıların çoğunun kayropraktiği sosyal medyadan duyduğu, duyduktan sonra uzman arayışına girdiği ve tedaviye yöneldiği belirlenmiştir. Katılımcıların kayropraktik tedavi hakkındaki görüşlerinin olumlu olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the past, people were able to obtain information about hospitals by telling each other positively or negatively, but with the introduction of social media into our lives, as a result of the research they made on the internet, the causes of the disease, what they experienced during the treatment, and what other types of treatment there are as a result of these research. From this point of view, in this article, which aims to help the hospitals by establishing the correct plans and maintaining their practices, this article aims to determine how active people are on social media when choosing to use the hospital, to determine how people are affected by advertising and promotional items, and to share their experiences in the hospital on the internet. It is aimed to determine how much they talk about in any medium. This study, which was conducted as a quantitative research method, was carried out with 300 people who knew chiropractic. 21 questions about introductory information and chiropractic were asked to the participants, their answers were entered into the SPSS 22.0 package program and their distribution with frequencies and percentages were given. As a result of the study, it was determined that most of the participants heard about chiropractic from social media, after hearing it, they sought a specialist and turned to treatment. It was concluded that the participants' opinions about chiropractic treatment were positive.