Analysis of cost and time deviations in road and bridge maintenance in Iraq with expert systems
Yol ve köprülerdeki maliyet ve zaman sapmalarının analizi: Irak'ta uzman sistemlerle bakım
- Tez No: 809214
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN BOZKURT NAZİLLİ, DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDURRAHMAN ADNAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Irak'taki yollar ve köprüler alanı hayati ve önemli bir alandır. Bununla birlikte, Irak'taki yol ve köprü haydutları son yıllarda birçok sorunla karşı karşıyadır; çoğu yol ve köprü periyodik bakımdan yoksundur, bu da bu sorunların gelişmesine ve artmasına neden olur ve bu nedenle yüksek maliyetler ve bakım için daha fazla zaman gerektirir. Bu çalışmada, Irak'taki yol ve köprü sorunlarının her bir metrekaresinin veya metre uzunluğunun onarımı ve bakımı için gereken zaman ve maliyetin hesaplanmasında uzman sistem tekniğine dayanılmıştır. Uzmanların ve Mühendislerin deneyimlerine göre, literatürden elde edilen sorunlara ek olarak, çalışma dönemleri boyunca Irak'taki yollarda ve köprülerde fark ettikleri bazı sorunları da ekleyerek, Irak'taki yolların ve köprülerin maruz kaldığı sorunların çoğunu elde ettik. Açık anketin sonuçları istatistiksel yöntemlerle işlenerek maliyet ve zaman için her bir soruna yönelik üç cevap elde edilmiştir. Bundan sonra, en doğru sonuçları elde etmek için mevcut sorunlar ve seçenekler üzerine kapalı bir anket yapılmıştır. kapalı uçlu anketin sonuçları, en doğru sonuçları elde etmek için istatistiksel olarak işlenmiştir, böylece bu sonuçlar uzman sisteme beslenecek bir veritabanı olacaktır ve MATLAB programının programlama dili ile, saha anket Sonuçlarına göre yol ve köprülerin her bir sorunu için zaman ve maliyeti doğru bir şekilde hesaplamak için bir program tasarlanmış ve programlanmıştır. Planlama alanında olduğu gibi maliyet ve zaman açısından da kayıpları azaltmak için bu programa güvenilmesi tavsiye edilmektedir. Yollar ve köprüler alanında ilerleme kaydedilmesi için bu tesislerin periyodik bakımları da dahil olmak üzere alınması gereken önemli tedbirler de bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The roads and bridges field in Iraq is a vital and important field. However, the road and bridge bandits in Iraq suffer from many problems over the past years, where most roads and bridges lack periodic maintenance, which makes these problems subject to development and increasing, and therefore requires high costs, more time for maintenance. In this study, reliance was made on the expert system technique in calculating the time and cost required to repair and maintain each square meter or meter length of road and bridge problems in Iraq. According to the experiences of Experts and Engineers, as well as adding some problems that they noticed in the roads and bridges in Iraq throughout their work periods, in addition to the problems that were obtained through the literature, so that we get most of the problems that the roads and bridges suffer from in Iraq. The results of the open questionnaire were processed by statistical methods to obtain three answers for each problem for the cost and time. After that, a closed questionnaire was conducted on the existing problems and options to obtain the most accurate results. the results of the closed-ended questionnaire were statistically processed to obtain the most accurate results, so that these results would be a database that would be fed into the expert system, and by the programming language of the MATLAB program, a program was designed and programmed to accurately calculate the time and cost for each problem of roads and bridges according to the field questionnaires Results. It is recommended to rely on This program to reduce losses in terms of cost and time, as well as in the field of planning. There are also important measures that should be taken to advance the roads and bridges field, including periodic maintenance of these facilities.