Tavşan fakoemülsifikasyon modelinde ultrasonik titreşimlerinneden olduğu kornea endotel hasarına otolog serumun etkisi
The effect of autolog serum on corneal endothelial injury caused byultrasonic oscillation in rabbit facoemulsification model.
  1. Tez No: 809280
  2. Yazar: GÜLŞAH USTA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. REYHAN OĞUREL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıklar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
AMAÇ: Tavşanlarda fakoemülsifikasyon ile oluşturulan kornea endotel hasarına ön kamaraya verilen otolog serumun muhtemel etkilerinin speküler mikroskopi ile değerlendirilmesi amaçlanmıştır. GEREÇ-YÖNTEM: Çalışmada dokuz adet 4-5 aylık (yaklaşık 3 kg ağırlığında) Yeni Zellanda cinsi albino erkek tavşanın etik kurul onayı ile her iki gözü kullanıldı. Sadece 0,2 ml otolog serum uygulanan 1. grup (6 göz), sadece 20 saniye ultrasonik titreşim uygulanan 2. grup (6 göz) ve 20 saniye ultrasonik titreşimi takiben 0,2 ml otolog serum uygulanan 3. grup (6 göz) oluşturuldu. Girişim öncesinde, işlem sonrası 1. gün ve 7. gün speküler mikroskopi, göziçi basıncı ve pakimetri ölçümleri yapılarak veriler istatistiksel olarak karşılaştırıldı. BULGULAR: Postop 1. hafta sadece FAKO yapılan grupta (Grup 2) kornea kalınlığının 385µ'dan 445µ 'a yükseldiği görülürken, FAKO + otolog serum verilen grupta (Grup 3) 398µ'dan 402µ 'a yükseldiği ancak bu farkın istatistiksel olarak anlamlı olmadığı görüldü. Postop 1. gün 2. (FAKO) ve 3.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: It was aimed to evaluate the possible effects of autologous serum administered to the anterior chamber on corneal endothelial damage induced by phacoemulsification in rabbits by specular microscopy. MATERIALS-METHODS: Nine 4-5 months old (approximately 3 kg) New Zealand albino male rabbits with both eyes were used in the study with the approval of the ethics committee. Group 1 (6 eyes) in which only 0.2 ml of autologous serum was applied, 2nd group (6 eyes) in which ultrasonic vibration was applied for only 20 seconds, and 3rd group (6 eyes) in which 0.2 ml of autologous serum was applied after 20 seconds of ultrasonic vibration were formed. . Specular microscopy, intraocular pressure and pachymetry measurements were made before the intervention, on the 1st and 7th days after the procedure, and the data were compared statistically. RESULTS: It was observed that corneal thickness increased from 385µ to 445µ in the group that underwent only FAKO at the postoperative 1st week (Group 2), while it increased from 398µ to 402µ in the group given FAKO + autologous serum (Group 3), but this difference was not statistically significant. .