Evaluation of indoor navigation networks using space syntax and multi-criteria decision analysis
İç mekân navigasyon ağlarının mekân dizimi ve çok kriterli karar analizi kullanılarak değerlendirilmesi
  1. Tez No: 809416
  2. Yazar: ATAKAN BİLGİLİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPER ŞEN, PROF. DR. ALİ MELİH BAŞARANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
İç mekân rotalarını değerlendirmek için mevcut çalışmalar genellikle geleneksel ölçülerin (örneğin, uzunluk ve dönüş sayısı) en aza indirgenmesine odaklanmaktadır. Ancak, sadece bir binanın mekânsal yapısını dikkate alan bu ölçüler, yön bulma sürecinde yetersiz kalabilmektedir. Mekân dizimi ölçüleri, mekânsal düzenler ve yayaların mekânsal akıl yürütmeleri arasındaki etkileşimi ortaya çıkarabilir. Ayrıca, iç mekânda yayaları yönlendirirken, iç mekân rotaları onların mekânsal bilişlerine uygun olmalıdır. Bu açıdan, iç mekân rotaları ve navigasyon örüntüleri, geometrik olarak benzer olmalıdır; ancak bu durumlar şu ana dek literatürde değerlendirilmemiştir. Bu araştırma boşluklarını ele almak için, bu tezde iki çalışma yapılmıştır. İlk çalışmada, navigasyon örüntülerini toplamak için bir kullanıcı deneyi yapılmıştır. Ardından, bu örüntüler, mekân dizimi ölçüleri açısından iç mekân rotalarıyla karşılaştırılmıştır. Ayrıca, tüm kapıdan kapıya rotalar, geleneksel ve mekân dizimi ölçüleri bakımından karşılaştırılmıştır. İlk çalışmanın bulguları, geleneksel ölçülere göre Evrensel Dolaşım Ağı'nın (UCN) daha uygun bir navigasyon ağı olduğunu göstermektedir. Ancak, mekân dizimi ölçüleri, orta eksene dayalı navigasyon ağlarının daha uygun olduğunu göstermektedir. Geleneksel ve mekân dizimi ölçüleri birlikte değerlendirildiğinde, Orta Nokta İlişki Yapısı Segment Girişi (MPRSSE) ağının yön bulma sürecinde bireylerin desteklenmesi için daha uygun olduğu bulunmuştur. İkinci çalışmada, iç mekân rotaları ve navigasyon örüntüleri için geometrik benzerlik ölçüleri hesaplanmıştır. Daha sonra, geometrik benzerlik ölçüleri Bulanık Analitik Hiyerarşi Süreci (FAHP) yöntemiyle ağırlıklandırılmıştır. Ardından, iç mekân rotaları (navigasyon ağları), TOPSIS yöntemiyle navigasyon örüntülerine olan geometrik benzerlik açısından sıralanmıştır. Elde edilen bulgulara göre, MPRSSE navigasyon ağı navigasyon örüntülerine geometrik olarak daha çok benzemektedir. Geleneksel ölçüler açısından en uygun bulunan UCN navigasyon ağı, geometrik benzerlik açısından ise geride kalmıştır.
Özet (Çeviri)
To evaluate indoor paths, existing studies concentrate mostly on the minimization of traditional measures (i.e., length and turns). However, they may fall short to support one in wayfinding as they only consider the spatial structure of a building. Space syntax measures can reveal the interaction among spatial configurations and spatial reasoning of pedestrians. Furthermore, while guiding pedestrians in an indoor space, indoor paths should comply with their spatial cognition. In this respect, the indoor paths and their navigation patterns should be geometrically similar. However, these aspects have not been evaluated in the literature yet. To address these research gaps, two studies have been conducted in this thesis. In the first study, a user experiment was conducted to collect the navigation patterns. Then, these patterns were compared with the indoor paths with respect to space syntax measures. Also, all door-from-door paths were compared by traditional and space syntax measures. The findings of the first study show that the Universal Circulation Network is the more suitable navigation network by traditional measures. However, space syntax measures suggest that centerline-based navigation networks are more suitable. Considering traditional and space syntax measures together, the Middle Point Relation Structure Segment Entrance network is found to be the more suitable to assist one in wayfinding. In the second study, geometric similarity measures were computed for the indoor paths and navigation patterns. Then, the geometric similarity measures were weighted with the Fuzzy Analytical Hierarchy Process method. Next, indoor paths (i.e, navigation networks) were ranked by geometric similarity to navigation patterns with the TOPSIS method. According to the results, the Middle Point Relation Structure Segment Entrance network was found to be the most geometrically similar to navigation patterns. The Universal Circulation Network, which was found to be the most suitable for traditional measures, fell behind in terms of geometric similarity.