Türkiye'de yetiştirilen bazı şeker pancarı (Beta vulgarıs L.) çeşitlerinin kuraklık stresine karşı agronomik, fizyolojik ve kök morfolojik tepkileri
Agronomic, physiological and root morphological responses of sugar beet cultivars grown in turkey under drought stress
  1. Tez No: 809601
  2. Yazar: ENVER SİNA BİRER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH ULAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışma 2021 yılında Erciyes Üniversitesi Ziraat Fakültesi Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Bölümü Bitki Beslenme Fizyolojisi Laboratuvarında kontrollü iklim odaları ve laboratuvar koşullarında tesadüf parselleri deneme desenine göre 3 tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Bu araştırmada, İç Anadolu Bölgesinde şeker pancarı yetiştiricileri tarafından genel olarak en çok tercih edilen 10 farklı şeker pancarı (Beta vulgaris L.) çeşidi kulanılmıştır. Denemede bitkiler kontrollü iklim odasında derin su kültürü (DWC) ortamında %10'luk (w/v) Polyethylene glycol (PEG 6000) uygulanmış besin çözeltisi ortamında kuraklık stresi koşullarında taranarak (screening) test edilmiştir. Araştırmada bitkilerde, gövde ve kök yaş-kuru ağırlıkları, bitki boyu, kök/gövde oranı, yaprak alanı, kök uzunluğu, kök hacmi, kök çapı, gibi çeşitli agronomik, fizyolojik ve kök morfolojik parametreler belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out at Erciyes University, Agriculture Faculty, Department of Soil Science and Plant Nutrition Plant Nutrition. The experiment was conducted in controlled climate chambers and laboratory conditions of Plant Nutritional Physiology Laboratory in a randomized plot design with three replications in 2021. In this research, 10 different sugar beet (Beta vulgaris L.) varieties, which are generally preferred by sugar beet growers in the Central Anatolia Region, were used. In the experiment, plants were tested under drought stress conditions in a nutrient solution medium treated with 10% (w/v) Polyethylene glycol (PEG 6000) in a deep-water culture (DWC) medium in a controlled climate chamber. In the study, various agronomic, physiological and root morphological parameters such as stem and root fresh-dry weights, plant height, root/stem ratio, leaf area, root length, root volume, root diameter were determined.