Gözenekli kitosan/karbon nanotüp biyokompozit kaplamaların üretimi ve incelenmesi
Production and investigation of porous chitosan/carbon nanotube biocomposite coatings
  1. Tez No: 809729
  2. Yazar: ATA DEMİREL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EREN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Metalurji Mühendisliği, Bioengineering, Biotechnology, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Biyomalzemeler temel olarak tıbbi uygulamalarda kullanılan, canlı yaşamında çok önemli bir yere sahip olan doğal ya da sentetik malzemelerdir. Biyomalzemeler insan vücudunun farklı yerlerinde, çok amaçlı olarak karşımıza çıkmaktadır. Biyomalzemeler, insan vücudunda canlı dokuların işlevlerini yerine getirmek amacıyla kullanılmaktadır. İmplant ise bir biyomalzeme olarak karşımıza çıkmaktadır. İmplantı ise; insan vücudunun çoğu yerinde ve birçok farklı görevde görebilmekteyiz. Kemik yerine kullanılacak implant uygulamalarında yüksek mekanik özellikleri ve korozyon direnci gibi nedenlerden dolayı titanyum ve alaşımları yaygın olarak kullanılmaktadır. Ancak titanyumun vücut sıvısı ortamında çevre dokularla etkileşimi açısından yeni kemik dokusunun yüzeyde gelişememesi nedeniyle uyumsuzluğu bulunmaktadır. Ayrıca antibakteriyel özellik yönünden de zayıftır. Bunun yanı sıra titanyum mekanik özelliğini kemiğinkinin özelliklerine yaklaştırmak implant gevşemesi problemini düşürecektir. Yapılan çalışma; Titanyum yüzeyine gözenekli kitosan/karbon nanotüp biyokompozit kaplaması boşluk tutucu yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Farklı kimyasal içerik ve boşluk tutucu malzeme miktarları çalışılmıştır. Biyopolimer kitosan matriksi içinde karbon nanotüp fiberler ve gözenek dağılımları homojen şekilde yayılmıştır. Boşluk tutucu içeriğinin %90'a çıkarılması ile trabeküler kemik benzeri yapı elde edilmiştir. Kaplamaların karakterizasyonu XRD, FTIR ve Raman analizleri ile yorumlanmıştır. Yüzey pürüzlülük değerleri 1-16 µm arasında değişmektedir. Kaplama içeriği için; kitosana karbon nanotüp ilavesi mekanik özellikleri arttırmıştır. 12 GPa değerindeki elastik modül, kortikal kemiğinki ile uyumludur. Elde edilen gözenekli biyokompozit kaplamanın yüzey özellikleri ortopedik implant uygulamaları için umut vericidir.
Özet (Çeviri)
Biomaterials are natural or synthetic materials that are mainly used in medical applications and have a very important place in living life. Biomaterials appear in different parts of the human body for multiple purposes. Biomaterials are used in the human body to perform the functions of living tissues. The implant appears as a biomaterial. Implant; it performs its duties in most parts of the human body and in many different tasks. Its alloys and alloys are widely used in bone substitute implant applications due to limitations such as high mechanical properties and corrosion resistance. However, in terms of interaction with the surrounding tissues in the body fluid environment, there is an incompatibility because new bone cells do not develop on the surface. It's also weak using extensions' features. In addition, the mechanical properties of the body will reduce the problem of the functioning of the implant. The work done; Titanium porous chitosan / carbon nanotube biocomposite coating was carried out by space holding method. Different chemical content and amount of space holding material were studied. Carbon nanotube fibers and pore distributions are spread homogeneously in the biopolymer chitosan matrix. By increasing the cavity protecting content to 90%, a structure similar to that of trabecular bone was obtained. The characterization of the coatings was interpreted by XRD, FTIR and Raman analysis. Surface roughness values vary between 1-16 µm. For the coating content; the addition of carbon nanotubes to chitosan increased its mechanical properties. The elastic modulus of 12 GPa is compatible with that in the cortical structure. The surface properties of the obtained porous biocomposite coating are promising for orthopedic implant applications.