Larengeal neoplazi saptanan hastalarda larengofaringeal reflünün 24 saatlik pH metre ve dokuda pepsin, tripsin ve safra asidi tespiti ile değerlendirilmesi
Evaluation of laryngopharyngeal reflux with 24-hour pH monitoring and detection of pepsin, trypsin and bile acid within the tissue samples of patients with laryngeal neoplasia
- Tez No: 809817
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ GÜVEY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Kulak Burun ve Boğaz, Gastroenterology, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Larenks malign neoplazileri baş ve boyun bölgesi kanserlerinin %25'ini oluşturur ve üst solunum sisteminin en sık görülen kanseridir. Bilinen etiyolojik faktörler sigara alkol kullanımı, HPV enfeksiyonu, oral hijyen, diyet ve çevresel faktörlerdir. Bazı çalışmalar larenks yassı hücreli kanseri ile larengofarengeal reflü arasında korelasyon olduğunu savunmaktadır. Literatürdeki çok az sayıdaki çalışmada da larenksin benign neoplazilerinin etiyolojiside de laringofarengeal reflünün etkisi olabileceği savunulmaktadır. Bu çalışmada; klinik olarak larengeal neoplazi saptanan hastalarda LFR birlikteğini objektif bir tanı testi olan çift problu 24 saatlik pH metri ile inceleyip; bu hastaların cerrahi spesimenlerinden ayrılan doku parçalarında pepsin, tripsin ve safra asidi düzeyini ELİSA ile belirleyerek larengeal neoplazi ile LFR ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya laringeal neoplazi nedeniyle opere edilen 58 hastadan alınan toplam 84 doku örneği dahil edilmiştir. Hastalar klinik incelemede Reflü Semptom İndeksi ve Reflü Bulgu Skoru patolojik seviyede olanlardan seçilmiş ve bu hastalara çift problu 24 saatlik pH metri yapılmıştır. Doku örnekleri patolojik tanılarına göre; malign dokular, benign dokular ve sağlıklı dokular olarak 28'er doku örneğinden oluşan üç grupta ELİSA ile immünolojik olarak değerlendirlmiştir. Hastaların %61.9'unda pH metri ile LFR saptanmış ve ELİSA ile tüm dokularda pepsin, tripsin ve safra asiti varlığı gösterilmiştir. Pepsin miktarları benign dokularda malign ve sağlıklı dokulara göre anlamlı olarak yüksek saptanmıştır (p=0,024). Sonuç olarak, pepsinin yanı sıra tripsin ve safra asitlerinin larengeal neoplastik dokularda saptanabilir seviyede oluşu, LFR'nin larengeal neoplazilerin etiyolojisinde rol oynayabileceğini düşündürmektedir. Diğer yandan dokuda pepsin, tripsin ve safra asidi ölçümü LFR tanısında invaziv bir test olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Laryngeal malignancies constitute 25% of head and neck cancers which are the most common tumors of the upper respiratory system. Smoking, alcohol consumption, HPV infection, oral hygiene, diet, and environmental factors are accepted as ethiological factors. Some studies suggest a correlation between laryngeal squamous cell carcinoma and laryngopharyngeal reflux (LPR). There are limited studies in the literature proposing a possible link between benign laryngeal neoplasms and laryngopharyngeal reflux. In this study, we aimed to investigate the association between LPR and clinically diagnosed laryngeal neoplasia by using the objective diagnostic test of dual-probe 24-hour pH monitoring. Additionally, we analyzed the levels of pepsin, trypsin, and bile acid in tissue specimens obtained from surgical resections of these patients using the ELISA technique to further explore the relationship between laryngeal neoplasia and LPR. A total of 84 tissue samples were included in the study, obtained from 58 patients who underwent surgery for laryngeal neoplasia. Patients with a pathological level of Reflux Symptom Index(RSI) and Reflux Finding Score(RFS) in the clinical evaluation were selected, and dual-probe 24-hour pH monitoring was performed on these patients. Tissue samples were immunologically evaluated using ELISA and classified into three groups based on their pathological diagnoses: malignant tissues, benign tissues, and healthy tissues, with 28 samples in each group. LPR was detected in 61.9% of patients through pH monitoring, and the presence of pepsin, trypsin, and bile acid in all tissues was demonstrated by ELISA. Pepsin levels were significantly higher in benign tissues compared to malignant and healthy tissues (p=0,024). In conclusion, the presence of pepsin, trypsin, and bile acids in laryngeal neoplastic tissues suggests a potential role of LPR in the etiology of laryngeal neoplasia. Moreover, the measurement of pepsin, trypsin, and bile acid levels in tissue can be utilized as an invasive test for diagnosing LPR.