Türk ceza hukuku bakımından örselenmiş kadın sendromu
Battered women syndrome in terms of Turkish criminal law
- Tez No: 810009
 - Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEL TEMEL KANGAL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Hukuk, Law
 - Yıl: 2023
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Ceza ve Ceza Muhakemesi Hukuku Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 265
Özet
Örselenmiş Kadın Sendromu, özellikle karşılaşmasız (yüzleşmesiz) meşru savunma iddiaları bakımından kadının önündeki yasal engeli aşma noktasında Amerikan Ceza Hukuku'nda etkili olmuş; kadının şiddet öyküsünün, şiddet içerikli ilişkilerin genel ve söz konusu davalara özel dinamiklerinin açıklanmasında yardımcı olarak uzun süreli şiddet gören kadınların kendilerine şiddet uygulayan partnerlerini öldürdükleri davalarda kadınların meşru savunma iddialarında bulunabilmelerine katkı sağlamıştır. Çalışmamızda örselenmiş kadınların maruz kaldığı şiddet“sürekli şiddet hâli”olarak değerlendirilmiş, Türk Ceza Hukuku bakımından Örselenmiş Kadın Sendromu'nun meşru savunmanın koşullarını sağladığı kanaatine varılmıştır. Bu kapsamda çalışmanın ilk bölümünde özellikle şiddet döngüsü ile öğrenilmiş çaresizlik teorisi açıklanarak Örselenmiş Kadın Sendromu incelenmiş; geleneksel meşru savunma düzenlemelerinin ataerkil yapısına dikkat çekilmiştir. İkinci bölümde öncelikle Amerikan Ceza Hukuku'ndaki meşru savunma kurumu ve Örselenmiş Kadın Sendromu arasındaki bağlantı incelenmiş; daha sonra sendrom Türk Ceza Hukuku'nda da meşru savunma koşulları bakımından değerlendirilmiştir. Çalışmanın son bölümünde bazı Türk ceza hukuku kurumları ile sendrom arasındaki ilişki irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Battered Woman Syndrome has been influential in the American Criminal Law in overcoming legal obstacles for women, especially in terms of non-confrontational self-defense claims. It has contributed to women's self-defense claims in cases where women who have been subjected to long-term violence killed their violent partners by helping to explain the history of violence of women, the general dynamics of violent relations and the specific dynamics of the cases in question. In our study, the violence that battered women are exposed to has been evaluated as“permanent violence”and it has been concluded that in terms of Turkish Criminal Law, the Battered Woman Syndrome provides the requirements for self-defense. In this context, in the first part of the study, especially the cycle of violence and the theory of learned helplessness were explained and the Battered Woman Syndrome was examined; attention was drawn to the patriarchal structure of traditional self-defense regulations. In the second part, firstly, the connection between the American Self-Defense Law and the Battered Woman Syndrome was examined; later, the syndrome was evaluated in terms of self-defense requirements in Turkish Criminal Law. In the last part of the study, the relationship between other Turkish Criminal Law institutions and the syndrome was analyzed.