اثرمحدودیت غذایی روی عملکرد، ویژگیهای لاشه، و سندرم آسیت در جوجه های گوشتی
Kısıtlı Yemlememenin Erkek Civcivlerde Performans, Karkas randımanı ve Ascites Hastalığı Üzerine Etkisi.
  1. Tez No: 810601
  2. Yazar: ALP ATAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. NASERE MAHERİ SİS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Farsça
  9. Üniversite: Islamic Azad University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Mevcut çalışma, kısıtlı yemlemenin erkek civcivlerde performans, karkas parametreleri ve Ascites hastalığı üzerine etkisini bildirmek amacıyla yürütülmüştür. Toplam 420 adet (Coop- 500) bir günlük civciv piyasadan temin edilerek 7 muamele grubu oluşturulmuştur. Her bir grup 4 alt gruptan oluşturulmuş, bu alt grupların her birinde 15 hayvan barındırılmıştır. Deneme grupları: 1) kontrol (sinirsiz yemleme), 2) günlük 8 saat kısıtlı yemleme (7-14 günlük yaşta), 3) günlük 16 saat kısıtlı yemleme (7-14günlük yaşta), 4) günlük 8 saat kısıtlı yemleme (14-21 günlük yaşta), 5) günlük 16 saat kısıtlı yemleme (14-21 günlük yaşta), 6) günlük 8 saat kısıtlı yemleme (21-28 günlük yaşta), 7) günlük 16 saat kısıtlı yemleme (21-28 günlük yaşta).
Özet (Çeviri)
Abstract: This study was conducted to evaluate the effect of feed restriction on performance, carcass characteristics, analysis and ascites syndrome in male broiler chickens. A total of 420 (Cobb-500) day- old broiler chickens were randomly assigned to 7 treatments each in 4 replicates of 15 birds per pen. Treatments include: control (ad libitum), 8 and 16 times feed restriction in 7-14, 14-21 and 21-28 days. The experiments lasted for 6 weeks. Results from this experiment indicated that feed intake and body weight gain at 1-42 days was not significantly. The feed conversion ratio of birds at the 1-42 days was not significantly. Index production at 1-42 days was not significantly. There was not significantly different in carcass characteristics.