Öneri algoritmalarının çalışma şekli ve performans kıyaslaması
How the recommendation algorithms work and performance comparison
- Tez No: 810851
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURİ BİNGÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapay Zeka Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapay Zeka Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Dijitalleşmenin giderek yaygınlaştığı bu dönemde hayatımızı kolaylaştıran uygulamaların etkilerini günlük yaşantımızda da oldukça hissediyoruz. Asıl amacı insanlara hizmet etmek ve fayda sağlamak olan teknoloji, kendi içinde olan yarış ve rekabetten dolayı her geçen gün ivmelenerek gelişmeye devam ederken var olan çözümlerin de en etkili şekilde olması için optimize işlemleri uygulanmaktadır. Bu tezde verilerin önerme algoritmaları modellerinde nasıl işlendiği ele alınmaktadır ve movielens veri setleri kullanılarak dijital yayın platformlarında kullanıcıya öneri olarak sunulan dizi, film ve belgesel gibi yayınların kullanıcılara nasıl bir yöntem kullanılarak öneriler sunulduğunu ve bu yöntemleri çeşitli uygulama yöntemleriyle uygulayarak kıyaslanması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
PERFORMANCE COMPARISON In the period when digitalization is becoming more and more widespread, we feel the effects of applications that make our lives easier in our daily lives. While technology, whose main purpose is to serve and benefit people, continues to develop by accelerating day by day due to the race and competition within itself, optimization processes are applied to ensure that the existing solutions give the most effective efficiency. In this thesis, it is discussed how the data is processed in the models of recommendation algorithms, and by using movielens data sets, the broadcasts such as TV series, movies and documentaries offered as suggestions to the users on digital broadcasting platforms are presented to the users by using a method and a comparison is made by applying these methods with various application methods.