Azerbaycan'da XX. yüzyıl pozitif hukukun gelişimi 'Çalışma Hukuku'
The development of the XXth century positive law in Azerbaijan 'Work Legislation'
- Tez No: 81121
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BARDAKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Ortadoğu ve İslam Ülkeleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Yirminci asrın son on senesi Türk dünyası için büyük değişiklikler getirdi. Türk toplulukları içinde sadece Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti müstakil Türk Devleti iken Sovyetler Birliği?nde 1985 yılından beri başlayan ve gelişen olaylar, altı Türk Cumhuriyeti?nin bağımsızlığını elde etmesini de beraberinde getirmiştir.Türk devletleri bağımsızlıklarını yeni kazanan ve geçiş dönemi yaşayan ülkelerdir. Bu ülkelerde önceki aşırı merkeziyetçi yapıdan dolayı, dış dünyaya açılım gerçekleşmemiş, toplum birçok bakımdan gelişen dünyanın dışında kalmıştır. Bu nedenlerden dolayı ekonomileri gelişim sürecindedir. Azerbaycan da 1991?de bağımsızlığını kazanan Türk topluluklarından biridir. Bağımsızlığını ilan edene dek ülke, Sovyetler Birliği?nin etkisi altındaydı. Bu etki günümüzde de tüm alanlarda kendini göstermektedir. Ülkenin cumhuriyet rejimine dönüş yapması ve Orta Asya?nın kapısı durumunda olması, yeraltı ve yerüstü kaynaklarıyla zengin bir ülke oluşu dış ülke yatırımcılarının dikkatlerini üzerine çekmiştir. Bu sebeplerin etkisi altında tezimin konusunu ? Azerbaycan?da 20. yy. pozitif hukukun gelişimi ? olarak ele aldım. Fakat bu konu çok geniş kapsamlı olduğundan bunu indirgeyerek Azerbaycan Cumhuriyeti?nde Çalışma Hukukunun en önemli bölümü olan ? Çalışma Anlaşmalarını ? inceledim. Çalışma Anlaşmalarının bu ülkede nasıl uygulandığını, nasıl kullanıldığını anlattım. Çalışma Hukukunun fonksiyonları, prensipleri; Çalışma Anlaşmalarının nasıl yapıldığı, çeşitleri, özellikleri, sona ermesi; işçinin işe kabulü, iş değiştirmesi, tazminat, sendikal faaliyetler konularında inceleme yaptım. Önemle belirtmem gerekir ki ulaşabileceğim kaynaklar kısıtlıydı. Çünkü, Azerbaycan?da kitaplar genelde Rusça yazılmış ve yeterli kaynak bulmak da zordu. Buna rağmen Rusça kitaplardan çeviriler yaptırdım. Geri kalan çalışmalarımı ise, Kiril Alfabesi ile yazılı olan kitaplarla yaptım. Bu sebeplerden dolayı tezim kısıtlı imkan ve kaynaklarla hazırlanmıştır. Çalışmamın bu alanda yapılacak olan diğer çalışmalara başlangıç teşkil etmesini umuyorum.
Özet (Çeviri)
The last decade of the twentieth century brought about great changes for the Turkic world. While only Turkey and Turkish Republic of Northern Cyprus were independent Turkish States among the Turkic communities, the events which started and developed in the Soviet Union since the year 1985, have also brought along the declaration of independence of the six Turkic Republics.The Turkic States are countries which have gained their independences recently and have been living through a transition period. Due to the former extreme centralist structure in these countries, an initiative to the external world weren?t carried out, the community stayed out from the developing world in many respects. Because of these reasons their economies are in a development process. Azerbaijan is also one of the Turkic communities which gained its independence in 1991. The country was under the influence of the Soviet Union until it declared independence. This influence shows itself in all fields at the present time. The return to the republic regime of the country, being the gate to the Middle East and being a rich country with its underground and ground sources attracted the attention of the foreign investors. Under the influence of these reasons I approached the subject of my thesis as ?The development of the 20th century positive law in Azerbaijan?. Because this is a far-reaching subject I reduced it and examined the subject ?Work Agreements?, which is the most important part of the Work Legislation in the Republic of Azerbaijan. I explained how the Work Agreements are enforced and used in this country. I made examinations in the fields of how the Work Agreements were made, their kinds, features, its expiration; worker?s admission, job change, compensation and union activities.I have to emphasize that the source materials which I could reach were limited. Because the books in Azerbaijan were usually written in Russian and it was also difficult to find enough source material. Despite this I had Russian books translated. I studied the rest of my studies with books written with the Cyrillic Alphabet. Just because of these reasons I prepared my thesis with limited opportunities and source materials. I hope my study will be a beginning for other studies which will be done in this field.