Trombin jenerasyon zamanı testi ve endotel disfonksiyon belirteçlerinin pulmoner endarterektomi sonuçlarına etkisi
Effect of thrombin generation time test and endothelial dysfunction markers on pulmonary endarterectomy results
- Tez No: 811345
- Danışmanlar: PROF. DR. BEDRETTİN YILDIZELİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Cerrahisi, Thoracic Surgery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Giriş: Kronik tromboembolik pulmoner hipertansiyonun (KTEPH) küratif tek tedavisi pulmoner endarterektomidir (PEA). KTEPH patogenezinde endotel disfonksiyonu ve koagülasyon kaskadındaki bozukluklar rol almaktadır. Bu çalışmanın amacı endotel disfonksiyon belirteçleri ve trombin jenerasyon zamanı testlerinin (TGA), PEA ameliyatı prognozundaki etkisini görmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız prospektif olarak tasarlanmış, Mayıs 2022-Mart 2023 tarihleri arasında PEA yapılmış 39 KTEPH olgusu ile 40 sağlıklı olgunun bilgileri prospektif olarak kaydedilmiştir. Her iki gruptan kan örnekleri alınarak elisa tekniğiyle ICAM-1, PAI-1, VCAM-1,sTM, tPA düzeyleri ve TGA testi ölçülmüştür. PEA ameliyatı geçiren hastaların 3.ay kontrol bilgileri prospektif olarak kaydedilerek değerlendirilmiştir. Sonuçlar: Hastaların 21 (%53,8)'i kadındı ve yaş ortalaması 57,54 idi.
Özet (Çeviri)
Introduction: The only curative treatment for chronic thromboembolic pulmonary hypertension (CTEPH) is pulmonary endarterectomy (PEA). Endothelial dysfunction and disorders in the coagulation cascade play a role in the pathogenesis of CTEPH. The aim of this study is to evaluate the effect of endothelial dysfunction markers and thrombin generation time assays on the prognosis of PEA surgery. Material and methods: Our study was designed prospectively, and the data of 39 CTEPH cases who underwent PEA between May 2022 and March 2023 and 40 healthy patients were prospectively recorded. Blood samples were taken from both groups and ICAM-1, PAI-1, VCAM-1, sTM, tPA levels by elisa techniques and thrombin generation time assays were measured. The third month control data of the patients who underwent PEA surgery was also recorded and evaluated prospectively. Results: 21 (53,8%) of the patients were female and the mean age was 57.54.