Hakkâri kaya resimleri: Yeni buluntuların belgelenmesi ve yorumlanması
Hakkari rock paintings: Documentation and interpretation of new finds
- Tez No: 811502
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 500
Özet
Geçmişte ve günümüzde halen önemini sürdüren Anadolu bir köprü görevi görmektedir. Günümüzde ticari ve sosyal olarak aktif bir konumda bulunan Anadolu geçmişte de aynı aktif halini bize dönemsel olarak göstermektedir. Arkeolojik kazılar ve araştırmalar ışığında ortaya çıkarılan buluntu grupları bölgenin ne denli önemli olduğunu gözler önüne sermektedir. Bu çalışma Hakkâri İğdeli A ve B petrogliflerin anaolojik değerlendirmelerle bir tarihini oluşturmaya çalışılmıştır. Ayrıca Hakkâri İğdeli A ve B petrogliflerin Doğu Anadolu kaya sanatı içerisindeki yeri tespit edilmiştir. Bunun yanı sıra çalışma alanına komşu ülkelerdeki kaya sanatı örnekleriyle karşılaştırılmıştır. Bu tez çalışmasının bulguları ışığında hem zoomorfik hem de antropomorfik tasvirler tanımlanmıştır. Hakkâri İğdeli A ve B petroglif verileri altında Doğu Anadolu Kaya Sanatı tekrar yorumlanmıştır. Sonuç olarak, Hakkâri İğdeli A ve B petroglifleri Holosen Kaya Sanatı içerisinde yer aldığı ve bu Holosen Kaya Sanatı evreni içinde Hakkâri İğdeli A ve B petrogliflerin Tunç ve Demir Çağlarına ait olabileceği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Anatolia, which continues to be important in the past and today, serves as a bridge. Anatolia, which is in a commercial and social active position today, shows us the same active state periodically in the past. The groups of finds unearthed in the light of archaeological excavations and researches reveal the importance of the region. In this study, it was tried to establish a history of Hakkari İğdeli A and B petroglyphs with analogical evaluations. In addition, the place of Hakkari İğdeli A and B petroglyphs in Eastern Anatolian rock art has been determined. Moreover, it was compared with rock art samples in neighboring countries. In the light of the findings of this thesis study, both zoomorphic and anthropomorphic depictions are described. Under the Hakkari İğdeli A and B petroglyph data, Eastern Anatolian Rock Art was reinterpreted. As a result, it was thought that the Hakkari İğdeli A and B petroglyphs were included in the Holocene Rock Art and that the Hakkari İğdeli A and B petroglyphs within this Holocene Rock Art universe could belong to the Bronze and Iron Ages.