Önyargı, merhamet ve dindarlık ilişkisi
The relationships of prejudice, compassion, and religiosity
- Tez No: 811790
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ÇINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: İslami İlimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmanın temel amacı önyargı, dindarlık ve merhamet arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bu temel amacın yanı sıra demografik değişkenler ile önyargı ve merhamet arasındaki farklılaşmaların da incelenmesi amaçlanmaktadır. Araştırma nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeline göre tasarlanmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Demografik Bilgi Anketi”ile birlikte“Önyargı Ölçeği”,“Merhamet Ölçeği”ve“Dini Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemi 130'u erkek ve 370'i kadın olmak üzere toplam 500 katılımcıdan oluşmaktadır. Araştırmada veriler SPSS 20.00 versiyonu ile analiz edilmiştir. Verilerin analizinde t-Test, ANOVA, korelasyon ve regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen regresyon analizi neticesinde dindarlık ile önyargı arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki, dindarlık ile merhamet arasında da pozitif yönlü anlamlı bir ilişki bulunmaktadır. Ancak önyargı ile merhamet arasında istatiksel olarak anlamlı bir ilişki tespit edilememiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is to determine whether there is a relation between prejudice, compassion and religiosity. Again, the relation between sociodemographic variables, prejudice and compassion level is also the subject of the research. The study group of the research, which was designed according to the correlational survey model who were selected using the random sampling method, which is one of the quantitative research methods, consists of 500 people, 130 male and 370 female. In the research,“Prejudice Scale”,“Compassion Scale”and“Religious Attitude Scale”were used together with the“Demographic Information Questionnaire”. In the study, the data were analyzed with SPSS version 20.00. While implementation, t-Test, ANOVA, correlation and regression analysis methods were used. As a result of the regression analysis, it was determined that there was a positive and significant relationship between religious attitude and prejudice and a significant positive relationship between religious attitude and compassion. However, no statistically significant relationship was found between prejudice and compassion.