Heteroneminin üçlü negatif meme kanseri hücrelerinde ferroptotik hücre ölümü üzerine etkisi
  1. Tez No: 812036
  2. Yazar: ELVİN SEVGİLİ GİRŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLİZ ARMAGAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Meme kanseri kanser kaynaklı ölümlerin en yaygınıdır ve kadınlarda en çok görülen kanser çeşididir. Meme kanseri alt tipleri arasında üçlü negatif meme kanseri (TNBC) ise, tüm meme kanseri hastalarının yaklaşık % 20 ila % 25'inde görülür. TNBC; hızlı progresyonu ve uzak metastaz yapma potansiyeli olan en agresif meme kanseri alt tipidir. Heteronemin; 1994 yılında deniz süngeri Hyrtios sp.'den izole edilmiş antikanser etkinliği farklı kanser türlerinde gösterilmiş sesterterpenoid yapıda bir bileşiktir. Ferroptoz; son yıllarda tanımlanan bir hücre ölümü biçimi olup; demir ile uyarılan lipit peroksit ürünlerinin birikmesi, glutatyonun tükenmesi ve glutatyon peroksidaz 4'ün inaktivasyonu sonucu tetiklenir. Tez çalışmamızdaki amaç, bir sesterterpenoid olan heteronemin bileşiğinin üçlü negatif meme kanseri hücreleri üzerindeki etkisini göstermek ve ferroptotik biyobelirteçler aracılığıyla bu etkisinin ferroptoz ile ilişkisini ortaya koymaktır. MDA-MB-231 hücre hattı kullanılarak farklı dozlarda heteronemin uygulamalarını takiben glutatyon, hücre içi total demir ve MDA düzeyleri spektrofotometrik teknikler kullanılarak ölçülmüştür. Ferroptoz ile ilişkili proteinler olan 4-HNE-modifiye protein, ACSL4, GPX4, Tfr-1, ferroportin ve apoptoz ile ilişkili kaspaz-3 (kesilmiş) protein düzeylerindeki değişimler Western Blot yöntemi kullanılarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is the most common cancer-related death and the most common type of cancer in women. Among breast cancer subtypes, triple negative breast cancer (TNBC) occurs in approximately 20% to 25% of all breast cancer patients. TNBC; It is the most aggressive subtype of breast cancer with rapid progression and potential for distant metastasis. heteronemine; It is a sesterterpenoid compound isolated from the sea sponge Hyrtios sp. in 1994, and its anticancer activity has been shown in different types of cancer. Ferroptosis; it is a form of cell death that has been defined in recent years; It is triggered by accumulation of iron-induced lipid peroxide products, depletion of glutathione, and inactivation of glutathione peroxidase 4. The aim of our thesis study is to show the effect of heteronemine compound, which is a sesterterpenoid, on triple negative breast cancer cells and to reveal the relationship of this effect with ferroptosis through ferroptotic biomarkers. Glutathione, intracellular total iron and MDA levels were measured using spectrophotometric techniques following the administration of different doses of heteronemin using the MDA-MB-231 cell line. Changes in the levels of ferroptosis-associated proteins 4-HNE-modified protein, ACSL4, GPX4, Tfr-1, ferroportin and apoptosis-associated caspase-3 (truncated) protein were examined using Western blot method.