Türkiye'de çalışan dil ve konuşma terapistlerinin iş doyumlarının belirlenmesi ve farklı çalışma ortamlarının iş doyumu açısından karşılaştırılması
Determination of job satisfaction of language and speech therapists working in Turkey and a comparison of different working environments in terms of job satisfaction
  1. Tez No: 812313
  2. Yazar: ZEYNEP KAPLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN SERTAN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
İş doyumu her geçen gün çalışma ortamlarında daha çok ön plana çıkan bir kavram olarak algılanmaktadır. Bu nedenle iş doyumu ile ilgili çalışmalarda iş doyumuna etki eden faktörlerin belirlenmesi, küreselleşmenin yoğun hissedildiği günümüzde örgütlerin rekabet koşullarında ayakta kalması açısından oldukça önemlidir. Bir mesleğin başarıya ulaşabilmesi için öncelikli olarak çalışanların yaptıkları işten haz alması ve mutlu olması gerekmektedir. Bunun için de iş doyumlarının yüksek olması gerekir. Her meslek grubunda olduğu gibi dil ve konuşma terapistleri (DKT) için de iş doyumu oldukça önemlidir. Bu çalışmanın amacı dil ve konuşma terapistlerinin iş doyumlarına etki eden faktörlerin belirlenmesidir. Bu amaç doğrultusunda yapılan çalışmaya 215 dil ve konuşma terapisti katılmıştır. Katılımcılara Yelboğa (2009) tarafından Türkçeye uyarlanan İş Doyumu Ölçeği uygulanmış ve elde edilen veriler istatistik programı ile analiz edilmiştir. Araştırmaya katılan DKT'lerin iş doyum düzeyleri ve demografik özellikleri arasındaki farklılığa ilişkin istatistiksel analizler sonucunda DKT'lerin cinsiyetleri, yaşları, eğitim düzeyleri ve günlük seans süreleri ile iş doyumu ölçeği toplam puanları arasında anlamlı bir farklılığın olmadığı (p>0.05) tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Job satisfaction is perceived as a concept that is more and more prominent in working environments every day. For this reason, determining the factors affecting job satisfaction in studies on job satisfaction is very important for organizations to survive in competitive conditions in today's world where globalization is felt intensely. In order for a profession to achieve success, first of all, employees must enjoy and be happy with what they do. In this, job satisfaction should be high. As in every occupational group, job satisfaction is very important for speech and language therapists. The aim of this study is to determine the factors affecting the job satisfaction of speech and language therapists. For this purpose, 215 speech and language therapists participated in the study. The Job Satisfaction Scale adapted to Turkish by Yelboğa (2009) was applied to the participants and the obtained data were analyzed with a statistics program. As a result of the statistical analyses made regarding the association between the job satisfaction levels and demographic characteristics of the speech and language therapists participating in the research, it was found that there was no significant association (p>0.05) between the gender, age, education levels and daily session times of the speech and language therapists and the total scores of the job satisfaction scale.