Fibromiyalji sendromunda somatizasyonun, zihinselleştirmenin ve temel duygulanım özelliklerinin rolü
The role of somatization, mentalization and basic affective features in fibromyalgia syndrome
  1. Tez No: 812393
  2. Yazar: İREM HAVLE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUBANUR BAYRAM KUZGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırmada fibromiyalji sendromunda somatizasyon düzeylerinin, zihinselleştirme kapsitesinin ve temel duygulanım özelliklerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla 110 fibromiyalji grubu ve 104 kontrol grubu olmak üzere toplam 214 kişi çalışmaya katılarak Sosyo-demografik Veri Formu, Belirti Tarama Listesi Somatizasyon Alt Boyutu (SCL-90), Yansıtıcı İşleyiş Ölçeği (RFQ-54) ve Afektif Sinirbilim Kişilik Ölçeği (ASKÖ) ölçeklerini yanıtlamıştır. Sonuçlara göre fibromiyalji grubu kontrol grubuna kıyasla daha yüksek düzeyde somatizasyon bildirmiştir. Fibromiyalji grubu, zihinleştirmenin alt boyutu olan belirsizlik boyutu ve olumsuz temel duygulanımların tamamında kontrol grubundan yüksek puanlar bildirirken olumlu temel duygulanımlar olan merak ve oyun için daha düşük puanlar bildirmiştir. Yapılan regresyon analizlerinde bu faktörlerin fibromiyalji tanısını yordamak için etkili olabilceği görülmüştür. Elde edilen sonuçlar literatür kapsamında tartışılmış ve klinik açıdan önemine değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to explore the role of somatization levels, mentalization capacity and basic affective features in fibromyalgia syndrome. For this purpose, a total of 214 adults paticipated, 110 in the fibromyalgia group and 104 in the control group, on a number of measures including the Socio-demographic Information Form, Symptom Checklist Somatization Somatization sub-dimension (SCL-90), Reflective Functioning Questionnaire (RFQ-54) and Affective Neuroscience Personality Scale (ANPS). According to the results, the fibromyalgia group reported higher levels of somatization compared to the control group. While the fibromyalgia group reported higher scores than the control group in the uncertainty dimension of mentalization and all of the sub-dimension of negative basic affective features and they reported lower scores for the positive basic features including seek and play. Regression analyzes showed that these factors may be effective in predicting the diagnosis of fibromyalgia. The results obtained are discussed within the scope of the literature and their clinical importance is mentioned.