Administrative planning for the effect of vegetation cover and paving materials on improving pedestrian thermal comfort for strategic street in Baghdad city
Bağdat şehir caddesi için stratejik bitki kaplaması ve döşeme malzemelerinin yayalar için ısıl konforunun iyileştirilmesine etkisine yönelik idari planlama
- Tez No: 812451
- Danışmanlar: DOÇ. DR. REDVAN GHASEMLOUNIA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırma, zeminlerde kullanılan malzeme türlerinin çevredeki ortam sıcaklığı üzerindeki etkisini incelemeye ve sıcak ve kuru bir iklimde bulunan açık alanlarda gölgelemenin termal performansı üzerindeki etkisini öğrenmeye odaklanmaktadır. Bağdat'taki Al-Rubie Caddesi'nin uygulamalı bir çalışması, 2010 yılı yazında bir vaka çalışması olarak gerçekleştirilmiştir. Çalışma, cadde içindeki bir dizi açık alan ve yaya yolunun termal performansına ilişkin okumaların alınmasını içeriyordu ve okumalar, sıcaklık ve nem sensörleri aracılığıyla hava sıcaklığını ölçmek için farklı zemin kaplamalarında izlendi ve ardından bilgisayar. Çalışmanın sonuçları, döşemede kullanılan malzeme türlerinin performans üzerinde net bir etkisi olduğunu ve ayrıca gölgenin açık alanların termal performansını iyileştirmede etkili bir etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Sonuçlar, ağaçlar gibi doğal elemanların gölgelediği alanların termal konfor düzeyine en yakın olduğunu ve doğrudan güneş ışığından korunan yaya yollarının çevre tasarımında kullanılan dolaylı soğutma için önemli kriterlerden biri olan buharlaşmanın artmasına katkıda bulunduğunu kanıtlamıştır. Çalışma ayrıca, arabaların hareketi ve kaplama malzemelerinin seçimi gibi ısı kaynaklarından uzak durmanın önemi ve mekanı çevreleyen ortamın ısıl performansını olumlu yönde etkileyen yaya yollarının tanımlanmasında çevresel tasarım standartlarının uygulanmasının önemi sonucuna varmıştır. Böylece mekan kullanıcıları için ısıl konfor aralığına yaklaşılabilmektedir.
Özet (Çeviri)
This research focuses on studying the effect of the type of materials used in floors on the surrounding environment temperature and knowing the effect of shading on its thermal performance in open areas located in a hot and dry climate. An applied study of Al-Rubie Street in Baghdad was conducted during the summer of year 2010 as a case study. The study included taking readings of the thermal performance of a number of open spaces and pedestrian paths inside the street, and the readings were monitored on different types of floor finishes to measure the air temperature by means of temperature and humidity sensors, and then analyzed by the computer. The results of the study showed a clear effect of the types of materials used in the flooring on performance and also showed that the shade has an effective effect on improving the thermal performance of open spaces. The results proved that areas shaded by natural elements such as trees are closest to the level of thermal comfort and that the pedestrian paths protected from direct sunlight contribute to increased evaporation, which is one of the important criteria for indirect cooling used in environmental design. The study also concluded the importance of staying away from heat sources such as the movement of cars and the selection of finishing materials and the importance of applying environmental design standards in defining pedestrian paths, which positively affects the thermal performance of the environment surrounding the space. Thus, the range of thermal comfort for the users of the place can be approached.