Enerji verimliliği ve sürdürülebilir enerji için binalarda fotovoltaik sistemlerin ve rüzgar türbinlerinin kullanılmasının incelenmesi
Investigation of use of photovoltaic systems and wind turbines in buildings for energy efficiency and sustainable energy
- Tez No: 812558
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜKERREM FATMA İLKIŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Günümüzde enerji çok önemli bir konu haline gelmiştir. Birçok ülke günümüz şartlarında bu konuda sıkıntılar yaşamaktadır ve bir takım önlemler almaktadırlar. Bu konu yüzünden ülkelerin birbirleri ile gerilim yaşadığını da görebiliriz. Enerji tüketilebilir ve sonsuz bir kaynak olmadığı için çeşitli yöntemler ile enerjinin verimliliğini artırmak ve bu enerjiyi doğal kayaklar ile daha sürdürülebilir bir hale getirmek için birçok çalışma yapılmaktadır. Günümüzde büyük kullanım oranlarına sahip olan fosil yakıtlar vardır. Kömür, petrol, doğalgaz gibi birtakım kaynaklar hızla tükenmekte ve çevresel problemlere yol açmaktadır.Bu yakıtlar hem hızlı bir şekilde tükenmekte hem de ekonomik olarak zorluklar çıkartmaktadırlar. Oluşan bu durumda enerji verimliliği ve sürdürülebilir kaynakları ön plana çıkarmaktadır. Enerjinin hızla tükenmesi, kaynakların azalması, çevre problemleri, ekonomik skıntılar, ülkeler arası politikalar ve daha birçok unsur ile beraber enerji verimliliği ve sürdürülebilirlik açısından birçok çalışma ortaya konmuştur. Güneş enerjisi ile çalışan sistemler ve rüzgar enerjisi ile çalışan birçok sistem ülkemizde ve dünyada yer almaktadır. Bu enerji sistemlerinin diğerlerinden farkı yenilenebilir ve sürdürülebilir olmasıdır. Bu çalışmada genel olarak enerji verimliliği ve sürdürülebilir enerji ile ilgili çalışmalar yapacağız. Ülkemizde ve dünyada yer alan bazı yapılarda kullanılan enerji verimliliği ve sürdürülebilir enerji ile ilgili yapılan çalışmaları inceleyeceğiz. Enerjiyi daha etkin ve verimli kullanabilmek için yapılarda fotovoltaik sistemler ve rüzgar türbinleri kullanılmaktadır. Bu sayede yapılar belirli miktarda kendi enerjilerini kendileri karşılıyor. Ülkemizde ve dünyadaki yapılarda kullanılan fotovoltaik sistemleri ve rüzgar türbinlerini inceleyeceğiz. Bu tip enerji sistemlerinin faydalarını ve geleceğe olan yatırımlarından konuşacağız. Ülkemizde ve dünyada bu sistemlerin birçok örneği bulunmaktadır gün geçtikçe bu sistemlere olan talep fazlalaşmaktadır. Yapacağımız literatür taramasında bu örnekleri fazlasıyla görüyor olacağız.
Özet (Çeviri)
Today, energy has become a very important issue. Many countries are experiencing difficulties in this regard in today's conditions and they are taking some precautions. We can also see that countries are experiencing tension with each other because of this issue. Since energy is not a consumable and endless resource, many studies are carried out to increase the efficiency of energy with various methods and to make this energy more sustainable with natural skis. Today, there are fossil fuels that have large usage rates. Some resources such as coal, oil and natural gas are rapidly depleted and cause environmental problems. These fuels are both rapidly depleted and cause economic difficulties. In this situation, energy efficiency and sustainable resources are brought to the fore. Many studies have been put forward in terms of energy efficiency and sustainability, together with the rapid depletion of energy, the decrease in resources, environmental problems, economic problems, international policies and many other factors. Systems working with solar energy and many systems working with wind energy are located in our country and in the world. The difference of these energy systems from others is that they are renewable and sustainable. In this study, we will work on energy efficiency and sustainable energy in general. We will examine the studies on energy efficiency and sustainable energy used in some buildings in our country and in the world. Photovoltaic systems and wind turbines are used in buildings to use energy more effectively and efficiently. In this way, structures meet a certain amount of their own energy. We will examine the photovoltaic systems and wind turbines used in buildings in our country and around the world. We will talk about the benefits of such energy systems and their investments in the future. There are many examples of these systems in our country and in the world, and the demand for these systems is increasing day by day. In the literature review we will do, we will see these examples more than once.