Dental uygulamalar için polivinil alkol/amoksisilin - kitosan/kolajen hibrit çift katmanlı membranların üretimi
Production of polyvinyl alcohol/amoxicillin - chitosan/collagen hybrid bilayer membranes for dental applications
  1. Tez No: 812832
  2. Yazar: AYÇA AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEM BÜLENT ÜSTÜNDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomühendislik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Erişkinlerdeki diş kayıplarının çoğundan periodontal hastalıklar sorumludur. Bu hastalıklar erken dönemde teşhis edildiğinde kolay ve başarılı bir şekilde tedavi edilebilmektedir. Ancak tedavi edilmediği takdirde dişleri çevreleyen diş eti dokusu çekilerek diş ve diş kökü açığa çıkar. Periodontitis sonucunda dişler ve diş eti çizgisi arasında boşluklar oluşur. Bu boşluklarda enfeksiyona neden olacak bakteriler birikebilir ve periodontitis ilerleyerek diş eti ve dişleri destekleyen alveol kemiğinde geri dönüşü olmayan hasarlara neden olabilir. Bu durumu önlemek için yumuşak doku rejenerasyonu uygulanmaktadır. Genellikle cerrahi işlemlere başvurularak otolog serbest diş eti greftleri ve bağ dokusu greftleri, yumuşak doku rejenerasyonu için kullanılır. Ancak bu greftlerin damaktan alınması hasta için ağrılı ve zaman alıcı bir süreçtir. Aynı zamanda bu işlemden sonra genellikle kanama, ağrı, şişlik ve enfeksiyon görülür. Ancak yumuşak doku rejenerasyonu için kullanılan doku iskeleleri hücre çoğalmasını desteklerken, hasarlı dokunun iyileşmesini sağlar. Bu iskeleler sayesinde ek bir cerrahi işleme gerek kalmaması hasta ve doktor konforunu arttırır. Bu çalışmada, iki farklı yöntem birleştirilerek yumuşak doku rejenerasyonunu destekleyecek bir dental membran geliştirilmesi amaçlanmaktadır. Bu yöntemlerden birinde maddenin fiziksel, kimyasal ve biyolojik alanlarda özelliklerinin iyileştirilmesine katkıda bulunarak yeni sistem ve cihazların geliştirilmesini sağlayan nanoteknolojiden yararlanılmıştır. Nano boyutlu liflerin elde edilmesinde basit, düşük maliyetli, kolay uygulanabilir, hızlı ve ticari üretime uygun olması avantajlarıyla elektro-eğirme yöntemi kullanılmıştır. Diğer bir yöntem ise hızlı ve kolay bir film elde etme tekniği olan solvent dökümdür. Yüzeylerin morfolojik özellikleri taramalı elektron mikroskobu ile değerlendirilmiş; termal analizi, diferansiyel taramalı bir kalorimetre cihazı ile gerçekleştirilmiş; moleküller arası etkileşimler, Fourier dönüşümü kızılötesi spektroskopisi ile incelenmiş; Staphylococcus aureus, Streptococcus mutans ve Lactobacillus acidophilus bakterileri üzerindeki antibakteriyel aktivitesi test edilmiş ve biyolojik özellikleri fibroblast hücre dizisi ile test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Periodontal diseases are responsible for most of the tooth loss in adults. These diseases can be treated easily and successfully when diagnosed at an early stage. However, if left untreated, the gingival tissue surrounding the teeth recedes, exposing the tooth or tooth root. As a result of periodontitis, gaps form between the teeth and the gum line. Bacteria that will cause infection to accumulate in these cavities and periodontitis may progress and cause irreversible damage to the gingiva and alveolar bone that supports the teeth. Soft tissue regeneration is applied to prevent this situation. Autologous free gingival grafts and connective tissue grafts are used for soft tissue regeneration, usually by resorting to surgical procedures. However, removing these grafts from the palate is painful and time-consuming for the patient. At the same time, bleeding, pain, swelling and infection are usually seen after this procedure. However, while tissue scaffolds used for soft tissue regeneration support cell proliferation, they provide healing of damaged tissue. It increases patient and doctor comfort with the advantage of not having additional surgical procedures. In this study, it is aimed to develop a dental membrane to support soft tissue regeneration by matching two different methods. Nanotechnology that enables the development of new systems and devices by contributing to the improvement of the properties of matter in physical, chemical, and biological fields, was benefitted in one of these methods. Electrospinning method was used to obtain nano-sized fibers because it is simple, low cost, easy to apply, fast and suitable for commercial production. Another method is solvent casting, which is a quick and easy technique to obtain film. The morphological properties of the surfaces were evaluated by scanning electron microscopy; thermal analysis was carried out with a differential scanning calorimeter device; intermolecular interactions were examined with Fourier transform infrared spectroscopy; its antibacterial activity on Staphylococcus aureus, Streptococcus mutans, and Lactobacillus acidophilus were tested. The biological properties were carried out with fibroblast cell line.