Dijital pencerenin yoğun bakım hastalarının gece gündüz algısına ve uyku kalitesine etkisi
The effect of digital window on day and NİGHT perception and SLEEP quality of intensive care unit patients
  1. Tez No: 812904
  2. Yazar: İLKBAL BEZEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİGAR ÜNLÜSOY DİNÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu araştırma, dijital pencere kullanımının penceresi olmayan yoğun bakım ünitelerinde yatan hastaların gece-gündüz algısına ve uyku kalitesine etkisini araştırmak amacıyla randomize kontrollü deneysel çalışma olarak yapılmıştır. Araştırma, Ağustos 2022-Aralık 2022 tarihleri arasında Ankara Eğitim Araştırma Hastanesinin Kardiyo Vasküler Cerrahi Yoğun Bakım Ünitesinde yatan, dahil edilme kriterlerine uyan, gönüllü 48 hasta ile yürütülmüştür. Araştırmada etik kurul onayı, kurum ve hastaların yazılı izinleri alınmıştır. Hastalar cinsiyete göre homojen olarak deney grubu (n=24) ve kontrol grubu (n=24) olarak randomize edilmiştir. Deney grubundaki hastalara dijital pencere aracılığı ile hastane dışındaki 24 saat kesintisiz canlı görüntü izletilmiştir. Kontrol grubundaki hastalara ise herhangi bir uygulama yapılmamıştır. Verilerin toplanmasında Hasta Tanıtım Formu, Gece Gündüz Algı Formu ve Richards Campbell Uyku Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde sayı, yüzde, standart sapma, ortalama, medyan, minimum ve maksimum, Independent Samples t testi, Pearson Chi-Square testi, Fisher's Exact testi, Fisher Freeman Halton Exact testi kullanılmıştır. Araştırmada deney grubu hastalarının tamamının (%100.0) gece-gündüz ayrımını dijital pencereyle yaptığı bu uygulamanın moral düzelttiğini ve mutlu hissetliklerini ifade ettikleri, kontrol grubu hastalarının ise çoğunluğunun (%75.0) gece-gündüz ayrımını yapamadığı sonucuna ulaşılmıştır. Bunun yanında araştırmada deney ve kontrol grubu hastalarının ameliyat öncesi ve sonrası toplam uyku puanlarının istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermediği (p>0.05) bir başka deyişle dijital pencerenin uyku kalitesi üzerine etkisinin olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Sonuç olarak dijital pencere uygulamasının gece-gündüz algısı üzerinde etkili bir yöntem iken uyku kalitesine etki etmediği görülmektedir. Bu sonuçlar doğrultusunda penceresi olmayan yoğun bakım ünitelerinde dijital pencere kullanımının yaygınlaştırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a randomized controlled experimental study to investigate the effect of digital window use on day-night perception and sleep quality of patients hospitalized in intensive care units without windows.The study was conducted with 48 volunteer patients who met the inclusion criteria and were hospitalized in the Cardio Vascular Surgery Intensive Care Unit of Ankara Training and Research Hospital between August 2022 and December 2022. Ethics committee approval and written consent of the institution and patients were obtained. Patients were randomized homogeneously according to gender as experimental group (n=24) and control group (n=24). Patients in the experimental group were shown an uninterrupted live image outside the hospital for 24 hours through a digital window. Patients in the control group did not receive any application. Patient Introduction Form, Day and Night Perception Form and Richards Campbell Sleep Scale were used to collect the data. Number, percentage, standard deviation, mean, median, minimum, maximum, Independent Samples t test, Pearson Chi-Square test, Fisher's Exact test, Fisher Freeman Halton Exact test were used to evaluate the data.In the study, it was concluded that all of the experimental group patients (%100.0) were able to distinguish between day and night with the digital window and that this application improved their mood and made them feel happy, while the majority of the control group patients (%75.0) were unable to distinguish between day and night. It was also concluded that the total sleep scores of the experimental and control group patients before and after surgery did not show a statistically significant difference (p>0.05), this means that, the digital window had no effect on sleep quality.As a result, while digital window application is an effective method on daynight perception, it does not affect sleep quality. In line with these results, it is recommended to expand the use of digital windows in intensive care units without windows.