Finansal okuryazarlığın para yönetimi çerçevesinde incelenmesi: Ankara ili sağlık çalışanlarına bir uygulama
Examination of financial literacy within the framework of money management: An application to health workers in Ankara
- Tez No: 812987
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜRÇEM ÖZAYTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Küresel olarak yaşanan finansal krizler, salgın hastalıklar, teknolojinin gelişmesine paralel olarak çoğalan finansal araçlar, bireylerin finansal okuryazarlığa olan ilgisini artırmaktadır. Bireyler günlük harcamalarından yatırımlarına kadar her aşamada finansal bilgiye ihtiyaç duymaktadırlar. Bu nedenle bireyler finansal birikimlerini kontrol altında tutmak ve paralarını yönetebilmek için finansal okuryazar olmak istemektedirler.Aynı zamanda hane halkları, ülke ekonomileri ve finansal piyasalar açısından da finansal okuryazarlık önemlidir. Çünkü finansal sistemde bilgiye sahip olmak, bilgiyi etkili ve verimli kullanmak ülke ekonomilerinin gelişimine katkı sağladığı gibi finansal piyasaların da daha etkili kullanımını sağlamaktadır. Bu bağlamda finansal okuryazarlık; finansal piyasa içerisinde var olan riskleri değerlendirme, finans piyasasını anlama, parayı yönetebilme ve tasarrufları farklı alanlarda değerlendirebilme yetisidir. İlgili yazında finansal okuryazarlığın bireylerin ve toplumların refahına pozitif yönde katkı sağladığı görüşünün hâkim olması, bu konuya ilgiyi arttırmakta ve toplumun birçok kesimi için finansal okuryazarlık becerisinin araştırılmasını cazip kılmaktadır. Bu çalışmada, sağlık çalışanlarının demografik özelliklerinin finansal okuryazarlık ve para yönetme becerisini nasıl etkilediği ve finansal okuryazarlık algısı ile para yönetme beceri algısı arasındaki ilişki incelenecektir. Bu amaçla Ankara ili sağlık çalışanlarına anket uygulanmış ve sonuçlar değerlendirilmiştir.Buna göre sağlık çalışanlarının finansal okuryazarlık algısı demografik özelliklere göre incelediğinde cinsiyet, hanedeki kişi sayısı, aylık gelir, eğitim durumu ve haneye gelir getiren kişi sayısının anlamlı farklılaşma gösterdiği tespit edilmiştir. Para yönetimi algısı demografik özelliklere göre incelediğinde ise meslek grubu, hanedeki kişi sayısı, hane aylık geliri, eğitim durumu ve aylık gelirinin anlamlı farklılaşma gösterdiği tespit edilmiştir.Finansal okuryazarlık algısı ile para yönetme beceri algısının birbirine istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif yönde etkisinin olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Globally experienced financial crises, childhood diseases, ongoing chains, and financial instruments that multiply in parallel increase the use of individuals for financial literacy. Individuals need financial information in every detail, from their daily expenses to their investments. They want to be financially literate in order to keep the financial savings of these resources under control and to manage their money. At the same time, financial literacy is important for households, national economies and financial markets. Because having knowledge of the financial system and using efficiency effectively and efficiently provides more effective management of the markets, as well as the contributions of the management of the country's economies. In this context, financial literacy; It is the ability to evaluate the risks that exist in the financial market, to understand the financial market, to manage money and to evaluate different areas of savings. The fact that financial literacy dominates the impression that it contributes positively to the welfare of individuals and society in the related literature makes the consumption of financial literacy burden attractive for many segments of the society. Starting from this point, it will be examined how the demographic groups of health workers improve financial literacy and money management skills, and the relationship between financial literacy perception and money management ability. For this purpose, a questionnaire was applied to the health business of Ankara province and the results were evaluated. According to this, when the financial literacy perception of health workers is analyzed according to demographic growth, it has been determined that there are differences in gender, number of people in the household, monthly income, education level and the person who brings income to the household. When the money perception management is analyzed according to the demographic view, it has been determined that the occupational group, the number of people in the household, the monthly income of the household, the education level and the monthly income show differentiation. It has been determined that the perception of financial literacy and the perception of money management skill have positive orientation and direction.