Menisküs yırtıklarının artroskopik tamirinde all ınsıdeve ınsıde out tekniklerinin karşılaştırılması
Arthroscopic meniscus repair: Comparison between all inside and inside out sutur techniques
- Tez No: 813252
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA ÇİRCİ ÖZYÜREK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Çalışmamızda menisküs yaralanması nedeniyle kliniğimize başvuran ve menisküs tamiri uygulanan hastaların demografik bilgilerini, yırtık yerleşim yeri, yırtığın tipi, tamir yöntemine göre klinik sonuçlarını Lysholm ve International Knee Documentation Comittee (IKDC) skorları ve VAS skalası ile değerlendirilmesi ve sonuçlar arasındaki farklılıkların değerlendirilmesi amaçlandı. Materyal ve Metod: Hastanemize izole veya ÖÇB yırtığı ile beraber menisküs yırtığı nedeniyle başvurup, 15-40 yaş arası longitudinal yırtık paternine sahip kırmızı-kırmızı veya kırmızı-beyaz bölgede yırtığı bulunan artroskopik tamir uyguladığımız 59 hasta prospektif olarak değerlendirildi. 22 hasta all inside, 22 hasta inside out ve 15 hasta hybrid teknik kullanılarak tamir uygulandı. Hastaların kliniği ve diz fonksiyonel durumları preop ve postop 12.ay kontrollerinde IKDC, Lysholm ve VAS ile değerlendirildi. Hasta demografik verilerinin, sigara kullanımının, yırtığın yerinin, yırtık şeklinin, yırtık zonunun ve tamir tipinin fonksiyonel sonuçlara etkilerini inceledik. Bulgular: Çalışmaya alınan hastaların 52'si (%88,1) erkek, 7'si (%11,9) kadındı. Hastaların 34'ünün (57,6) sağ dizinde, 25'inin (%42,4) sol dizinde menisküs yırtığı mevcuttu. Vakaların 15'inde (%25,4) lateral menisküs, 44'ünde (%74,6) medial menisküs yırtığı oluşmuş olup yerleşim yeri açısından 14'ü (%23,7) anterior boynuz + korpus + posterior boynuz, 15'i (%25,4) korpus + posterior boynuz, 11'i (%18,6) corpus, 19'u (%32,2) posterior boynuzdaki yırtık sebebiyle tamir uygulandı. Longitudinal yırtık kendi içerisinde basit longitudinal, kova sapı ve kompleks olarak sınıflandırıldı. Hastaların 38'inde (%64,4) basit longitudinal, 14'ünde (23,7) kova sapı yırtığı ve 7'sinde (%11,9) kompleks yırtık mevcuttu. Yaralanma zonu açısından 31 (%52,5) hastada kırmızı-kırmızı bölge etkilenmişken 28 (%47,5) hastada kırmızıbeyaz bölge etkilenmişti. Hastaların 34'ü (%57,6) sigara içerken, 25'i (%42,4) sigara içmiyordu. Menisküs onarımı için 22 (%37,3) hastada all inside, 22 (%37,3) hastada inside out ve 15 (%25,4) hastada ise all inside ve inside out teknik beraber (hybrid) kullanılmıştır. Çalışmaya alınan hastaların yaş ortalaması 26,6±6,6 (dağılım 15-40) olarak bulundu. Menisküs onarımı için kullanılan sütür sayısı ortalama 2,8±1,4 (dağılım 1-7) idi. Hastaların BMI indeksi ortalama 24,5±6,6( dağılım 17,3-33,3) idi. Üç tamir tekniği grup içinde preop ve postop 12. ayda Lysholm, IKDC ve VAS değerleri ile karşılaştırıldığında anlamlı olarak iyileşme sağlandı(p0.05). All inside tamir tekniği uygulanan hastaların operasyon sonrası İKDC skoru inside out ve hybrid teknik uygulanan hastalarla karşılaştırıldığında daha yüksek olduğu tespit edildi (p< 0.05). İzole menisküs yırtıklarının tamirinde operasyon süresi inside out tekniğe göre anlamlı olarak daha kısa bulundu(p0.05). Sonuç: Menisküslerin diz eklemi fonksiyonunun idamesinde önemli görevi bulunmaktadır ve dokunun korunması gereği bilinmektedir. All inside ve inside out yöntemleri ile artroskopik tamirin ağrı skalası ve fonksiyonel sonuçlar üzerinde benzer ve çok iyi sonuçlar veren bir tedavi yöntemi olduğu belirlenmiştir. All inside tekniğin daha hızlı olması, asistan ihtiyacı gerektirmemesi, ek insizyon gerektirmeden uygulanabilmesi ve daha düşük sinir hasarı oranı sağlaması gibi avantajları bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Purpose: In our study, we aimed to evaluate the demographic information, clinical results of the patients who applied to our clinic due to meniscal injury and underwent meniscus repair, the location of the tear, the type of the tear, the repair method, using Lysholm , International Knee Documentation Committee (IKDC) and VAS scores and to evaluate the differences between the results. Material and method: We prospectively evaluated 59 patients who were admitted to our hospital with a meniscal tear in isolation or with an ACL tear and underwent arthroscopic repair between the ages of 15 and 40 with a longitudinal tear pattern in the red-red or red-white region. Repair was performed using the all inside technique in 22 patients, the inside out technique in 22 patients, and the hybrid technique in 15 patients. The clinical and knee functional status of the patients were evaluated with IKDC, Lysholm and VAS at preoperative and postoperative 12th month controls. We examined the effects of patient demographics, smoking, location of the tear, shape of the tear, zone of the tear, and type of repair on functional outcomes. Results: Of the patients included in the study, 52 (88.1%) were male and 7 (11.9%) were female. There were meniscal tears in the right knee of 34 (57.6) patients and in the left knee of 25 (42.4%) patients. In 15 (25.4%) cases, lateral meniscus and 44 (74.6%) medial meniscus tears occurred, 14 (23.7%) anterior horn + corpus + posterior horn, 15 (23.7%) Repairs were performed due to a rupture in the corpus + posterior horn (25.4%), corpus in 11 (18.6%), and posterior horn in 19 (32.2%) cases. Longitudinal tear was classified as simple longitudinal, bucket handle and complex. There were simple longitudinal tears in 38 (64.4%), bucket handle tears in 14 (23.7) and complex tears in 7 (11.9%) patients. In terms of injury zone, the redred region was affected in 31 (52.5%) patients, while the red-white region was affected in 28 (47.5%) patients. While 34 (57.6%) of the patients were smokers, 25 (42.4%) were non-smokers. All inside technique was used in 22 (37.3%) patients, inside out technique was used in 22 (37.3%) patients and all inside and inside out technique was used together (hybrid) in 15 (25.4%) patients for meniscus repair. The mean age of the patients included in the study was 26.6±6.6 (range 15-40). The mean number of sutures used for meniscus repair was 2.8±1.4 (range 1-7). The mean BMI index of the patients was 24.5±6.6 (range 17.3-33.3). When the three repair techniques were compared with the Lysholm, IKDC, and VAS values at preoperative and postoperative 12 months, significant improvement was achieved (p0.05). It was determined that the postoperative IKDC score of the patients who underwent the all inside repair technique was higher when compared to the patients who underwent the inside out and hybrid technique (p< 0.05). In the repair of isolated meniscal tears, the operation time was found to be significantly shorter than the inside out technique (p0.05). Conclusion: The menisci have an important role in the maintenance of the knee joint function and the need to protect the tissue is known. It has been determined that all inside and inside out methods and arthroscopic repair are a treatment method that gives similar and very good results on pain scale and functional results. It was determined that the demographic characteristics of the patients who underwent arthroscopic repair, the location and shape of the tear did not affect the functional results. The all inside technique has advantages such as being faster, not requiring an assistant, being able to be applied without the need for additional incisions, and providing a lower rate of nerve damage.