Kamusal sanatta zaman ve geçicilik kavramları: Münster Heykel Projeleri örneği
Temporal and ephemeral notions in public art: An example of the Münster Sculpture Projects
  1. Tez No: 813398
  2. Yazar: HASAN ÇİMENCİ
  3. Danışmanlar: PROF. RAHMİ ATALAY
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tez, yirminci yüzyılın toplumsal ve felsefi gelişmeleri ışığında değişen zaman ve ge-çicilik kavramlarının kamusal sanattaki kullanım şekillerini incelemeyi amaçlamaktadır. En-düstri devrimi sonrasında yaşanan gelişmeler toplumun temel değerlerinde köklü bir kaymaya ve zaman-mekân algısının değişmesine neden olmuştur. Bu dönemde sanatın da yeni bir an-lam arayışına girdiği gözlemlenir. Yüce, ebedi ve sonsuz gibi öte dünyanın terimleri yerlerini, bedenin öznel deneyimine odaklanan duyusal, değişken ve geçici gibi kavramlara bırakır. Top-lum ve kültür hayatının merkezinde yer alan kamusal sanat da bu değişimlerden aynı doğrul-tuda etkilenmiştir. Anıt geleneğinden uzaklaşarak süreci, şimdiyi ve deneyimi öne çıkarır. Ka-lıcı olmayan yapıtlar, kısa süreli varlığının farkındalığıyla, kent mekânında cesur ve yenilikçi söylemlerde bulunmaları için sanatçılara deneysel bir alan açmıştır. Bu bağlamda 'geçici ve mekâna özgü çağdaş kamusal heykel projelerine' odaklanan Münster Heykel Projeleri, Avru-pa'daki en önemli üç çağdaş sanat etkinliğinden biri olarak, bu araştırma için değerli bir çer-çeve sunmaktadır. Çeşitli disiplinlere ait bilimsel yayınlar, kitaplar, sergi katalogları ve örnek eserlerin incelenmesi ile ortaya çıkan bu çalışmanın kent mekanı, zaman ve geçicilik ile ilgile-nen sanatçı ve araştırmacılara bir kaynak oluşturması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to explore the changing uses of the concepts of time and temporality in public art, in light of the social and philosophical developments of the twentieth century. The advancements following the Industrial Revolution have caused a profound shift in the funda-mental values of society and a change in the perception of space and time. During this period, it is observed that art embarked on a quest for new meaning. The terms of the otherworldly, such as the sublime, eternal, and infinite, have given way to concepts focusing on the subjec-tive experience of the body, like perceptual, variable, and transient. Public art, which occu-pies the center of social and cultural life, has been influenced by these changes in the same direction. Moving away from the tradition of monuments, it prioritizes the process, the pre-sent, and the experience. Non-permanent works have opened an experimental space for artists to express bold and innovative discourses in urban spaces, aware of their short-term exist-ence. In this context, the Münster Sculpture Projects, focusing on 'temporary and site-specific contemporary public sculpture projects,' provide a valuable framework for this research, be-ing one of the three most important contemporary art events in Europe. This work, resulting from the examination of various scientific publications, books, exhibition catalogs, and case studies, aims to provide a resource for artists and researchers interested in the ephemerialty, temporality and time in public art.