Development of methods for the production and analysis of novel recombinant proteins with potential anti-infective properties
Potansiyel anti-enfektif özellikleri olan yeni rekombinant proteinlerin üretimi ve analizi için yöntemlerin geliştirilmesi
- Tez No: 813551
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLCİHAN GÜLSEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Mikrobiyoloji, Biochemistry, Infectious Diseases and Clinical Microbiology, Microbiology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Tiplendirilemeyen Haemophilus influenzae (NTHi) ve Moraxella catarrhalis, çocukluk çağı akut orta kulak iltihabına ve kronik obstrüktif akciğer hastalığı olan hastalarda alevlenmelere neden olan kommensal solunum yolu patojenleridir. 1990'larda H. influenzae serotip b'ye karşı aşı geliştirilmesinden sonra NTHi'nin baskın olduğu H. influenzae ile ilişkili enfeksiyonlar siklikla görülmüştür. Bakterilerin antibiyotik direncinin sürekli evrimi göz önüne alındığında, NTHi'nin enfeksiyon mekanizmasının anlaşılması terapötik amaçlar için önemli bir rol oynar. Önceki araştırmalar, NTHi'nin bir enfeksiyon oluşturmak, konakçı bağışıklık sistemi tarafından temizlenmesini önlemek ve konak hücre dışı matrisine bağlamak için çok çeşitli yüzey adezinleri kullandığını öne sürmüştür. Bu nedenle, antimikrobiyal ve yapışma önleyici peptid araştırmaları, bakterinin konakçı hücre dışı matrisine yapışmasını engelleme ve antibiyotiklere bir alternatif olarak enfeksiyonları önleme potansiyel etkileriyle şu anda genişleyen bir çalışma alanıdır. Bu projenin amacı, NTHi gibi patojenlerin öldürücü faktör proteinlerine bağlanarak blokerler veya ilaç olmayanlar olarak konakçıya zarar vermeden hizmet edebilen potansiyel bir anti-enfektif veya anti-bakteriyel işleve sahip farklı memeli protein bileşenlerinden önceden tasarlanmış yeni rekombinant proteinleri test etmektir. Bu projede, bu proteinlerin ekspresyonu ve saflaştırılması optimize edilmiştir. Biyokimyasal karakterizasyon, bu rekombinant proteinler ve NTHi yüzey virülans faktörü proteinleri arasındaki etkileşimin kinetiğini ve karakteristiğini anlamak için değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlar, potansiyel olarak yeni anti-enfektif ajanlar tasarlama olasılığı ile araştırma için ön veriler sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
Non- typeable Haemophilus influenzae (NTHi) and Moraxella catarrhalis are commensal respiratory tract pathogens that cause childhood acute otitis media and exacerbations in patients suffering from chronic obstructive pulmonary disease. H. influenzae related infections dominated by NTHi after the vaccine development against H. influenzae serotype b in the 1990s. Considering the continuous evolution of antibiotic resistance of bacteria, understanding the infection mechanism of NTHi plays an important role for therapeutic purposes. Previous research suggested that NTHi uses a broad range of surface adhesins to bind host extracellular matrix (ECM) to establish an infection and prevent clearance by the host immune system. Therefore, antimicrobial and anti-adhesive peptides research is currently an expanding area of study with their potential effect to block bacterial adhesion to the host ECM and prevent infections as an alternative to antibiotics. The aim of this project was to test previously designed novel recombinant proteins from different mammalian protein components with a potential anti-infective or anti-bacterial function that can serve as blockers or non-drugs by binding to the virulent factor proteins of pathogens such as NTHi. In this project, the expression and purification of these proteins are optimized. The biochemical characterization is evaluated to understand the kinetics and characteristics of the interaction between these recombinant proteins and NTHi surface virulence factor proteins. The obtained results provided preliminary data for the research with the possibility to design potentially novel anti-infective agents.