COVID-19 tedavisi alan hastalarda; dispne ağırlığı ile depresyon ve anksiyete belirtilerin arasında ilişki var mı?
In patients requesting COVID-19 treatment;is there a relationship between the wei̇ght of dyspnea and the symptoms of depression and anxiety?
- Tez No: 813670
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RECAİ ERGÜN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
GİRİŞ VE AMAC: Aralık 2019'dan günümüze, Coronavirüs hastalığı (COVID-19) hızla yayılmış ve pandemi haline dönmüştür. Virüs ilk başta yakın temas sırasında, genellikle hapşırma, konuşma veya öksürme gibi davranışlarla üretilen küçük damlacıklar yoluyla insanlar arasında yayılmaya başlar. COVID-19 hastalığı, birçok organ etkileyebildiği gibi hastaların psikiyatrik bozukluklarına neden olabilir. COVID-19 tanılı ve tedavi gören hastalarda anksiyete ve depresyonun da sürebileceğini düşünülmektedir. Çalışmamızın amacı, COVID-19 nedeniyle hastane yatışı olan hastalarda uzun dönemde (3-6 aylık) , bireylerin eğitim seviyesi, meslek, alkol kullanma, sigara kullanma, covid nedeniyle iş gücü kaybı gibi faktörleri dikkate alarak anksiyete ve depresyonun yaygınlığını araştırmaktır. Aynı zamanda post-covid dönemde efor dispnesi devam eden hastaları Medical Research Council Scale(MRCS) ve Hastane Anksiyete ve Depresyon ölçeği (HADÖ) kullanarak dispne şiddeti ile anksiyete ve depresyon arasındaki etkileşimi incelemeyi planladık. Ve buna göre riskli grupları gözlem altında tutulması, erken dönemde gerekli psikolojik destek verilmesi, yakından takip edilmesi uygun olacaktır . GEREKÇE VE YÖNTEM: Çalışma 10 Eylül 2020-10 Mart 2022 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Selçuk Üniversitesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı COVID-19 kliniğinde yatan, daha önce tarafımızca belirlenen kriterlere göre uyan hastalar çalışmaya dahil edildi. Çalışmaya, gönüllü̈ olarak onam veren 537 hasta dahil edildi. Hastalara Medical Research Council Scale-MRCS ve Hastane Anksiyete ve Depresyon ölçeği (HADÖ) uygulandı. Tüm veriler bilgisayar ortamında SPSS 25.0 paket programı kullanarak analiz edilmiştir. Değişkenler, frekans“n”, yüzde“%”, aritmetik ortalama“X̄”, standart sapma“Sd”, medyan (min-maks) olarak özetlenmiştir. Kategorik veriler Ki-Kare testi ile karşılaştırılıp çoklu gruplarda gruplar arası farkı incelemek için Bonferroni düzeltmesi kullanılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkinin boyutunu değerlendirmek için Çoklu Doğrusal Regresyon Analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND PURPOSE:From December 2019 to the present, the Coronavirus disease (COVID-19) has spread rapidly and turned into a pandemic. The virus first begins to spread between people during close contact, usually through tiny droplets produced by behavior such as sneezing, talking or coughing. COVID-19 disease can affect many organs and cause psychiatric disorders in patients. It is thought that anxiety and depression may continue in patients diagnosed and treated with COVID-19. The aim of our study is to investigate the prevalence of anxiety and depression in patients hospitalized due to COVID-19 in the long term (3-6 months), taking into account factors such as individuals' education level, occupation, alcohol use, smoking, loss of work force due to covid. At the same time, we planned to examine the interaction between dyspnea severity and anxiety and depression using the Medical Research Council Scale (MRCS) and the Hospital Anxiety and Depression Scale (HADS) in patients with continued exertional dyspnea in the post-covid period. And accordingly, it would be appropriate to keep risky groups under observation, to provide necessary psychological support in the early period, and to follow them closely. RATIONALE AND METHOD: The study was carried out between 10 September 2020 and 10 March 2022. Patients who were hospitalized in the COVID-19 clinic of the Selçuk University Department of Chest Diseases and met the criteria previously determined by us were included in the study. 537 patients who voluntarily gave consent were included in the study. Medical Research Council Scale-MRCS and Hospital Anxiety and Depression Scale (HADS) were applied to the patients. All data were analyzed in computer environment using SPSS 25.0 package program. Variables are summarized as frequency“n”, percent“%”, arithmetic mean“X̄”, standard deviation“Sd”, median (min-max). Bonferroni correction was used to compare the categorical data with the Chi-Square test and examine the difference between groups in multiple groups. Multiple Linear Regression Analysis was performed to evaluate the extent of the relationship between the variables.