Aksiyal spondiloartritli hastalarda tırnak tutulumunun ultrasonografikolarak değerlendirilmesi
Ultrasonographic evaluation of nail involvement in patients with axialspondyloarthritis
- Tez No: 813960
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RANA TERLEMEZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı aksiyal spondiloartritli (ax-SpA) hastaların tırnak ünitelerinin ultrasonografik olarak değerlendirilmesi ve gelişebilecek subklinik değişikliklerin gösterilmesidir. İkincil amacımız da ax-SpA'lı hastalardaki klinik entezit skorları ile ultrasonografik tırnak ölçümleri arasındaki ilişkiyi değerlendirmektir. Gereç ve Yöntemler: ASAS ax-SpA Sınıflama Kriterlerine göre tanı almış 40 olgu çalışmaya dahil edildi. Aksiyal SpA hastalarının tırnak ultrasonografik ölçümlerini karşılaştırmak için spondiloartrit grubunun diğer bir üyesi olan ve tırnak tutulumu yapabilen psöriyatik artrit (PsA) tanısı almış 40 olgu ile 40 sağlıklı kontrol, toplamda 120 olgu çalışmaya dahil edildi. Olguların dominant ellerindeki tüm parmakların tırnak plaklarının kalınlıkları, morfolojik değişiklikleri, proksimal tırnak ünitelerinin kalınlıkları, tırnak yataklarının kalınlıkları ve power doppler (PD) sinyal yoğunlukları değerlendirilip karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmamızda ax-SpA, PsA ve kontrol gruplarının tüm tırnak plaklarının kalınlıkları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık gözlenmemiştir (p>0,05). Aksiyal SpA'lı olguların 1.tırnak yatağı kalınlığı, kontrol grubundan istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulunmuş (p=0,046), diğer gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık gözlenmemiştir (p>0,05). Kontrol grubunun 4. ve 5. tırnak proksimal ünitelerinin kalınlıkları, ax-SpA ve PsA gruplarından istatistiksel olarak anlamlı derecede düşük bulunurken (p=0,023, p=0,017), ax-SpA ve PsA grupları arasında farklılık gözlenmemiştir (p=0,994). Olguların Wortsman skorları incelendiğine PsA'lı olguların Wortsman skorları, ax-SpA ve kontrol grubundan istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulunmuştur (p=0,0001). Sonuç: Entezis bölgesi olarak kabul edilen dijital ekstansör tendon insersiyosunun yakın komşuluğundaki proksimal tırnak ünitesinin kalınlığının, ax-SpA tanılı hastalarda PsA'lı hastalara benzer şekilde; özellikle 4. ve 5. parmaklarda kontrol grubuna göre artmış olması subklinik entezopati varlığını desteklemektedir. Öte yandan PsA'lı hastalarda gözlenen tırnak plaklarındaki yapısal değişikliklere, ax-SpA grubunda nadiren rastlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to evaluate the nail units of patients with axial spondyloarthritis (ax-SpA) using ultrasound and to identify any subclinical changes. The study also aimed to examine the relationship between clinical enthesitis scores and ultrasonographic measurements in patients with ax-SpA. Material and Methods: The study included 40 patients with ax-SpA, 40 patients with psoriatic arthritis (PsA), and 40 healthy controls. The thickness of the nail plates, morphological changes, the thickness of the proximal nail units, the thickness of the nail beds, and power doppler signal intensities were evaluated and compared. Results: The study found that there was no significant difference between the thickness of the nail plates of the three groups (p>0.05). The first nail bed thickness of ax-SpA cases was significantly higher than the control group (p=0.046), and the fourth and fifth nail proximal unit thicknesses of the control group were significantly lower than the ax-SpA and PsA groups (p=0.023, p=0.017). The study also found that the Wortsman scores of the cases with PsA were significantly higher than the ax-SpA and control groups (p=0.0001). Conclusion: The study concludes that the increased thickness of the proximal nail unit, particularly in the fourth and fifth fingers, in patients with ax-SpA may support the presence of subclinical enthesopathy, but structural changes in nail plates observed in patients with PsA were rarely observed in the ax-SpA group.