COVİD-19 geçirmiş ve geçirmemiş tip-2 diyabetli hastalarda aerobik egzersiz ve gevşeme eğitimi içeren telerehabilitasyon programlarinin etkileri
Effects of telerehabilitation programs include aerobic exercise and relaxation training in patients with TYPE-2 diabetes with and without COVİD-19
  1. Tez No: 814227
  2. Yazar: HAYRİYE YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜRHAN KARAKAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Düzenli egzersiz eğitimi, tip 2 diyabetli hastaların sağlık sorunlarının yönetilip iyileştirilmesinde önemlidir. Bu çalışma, COVID-19 geçirmiş ve geçirmemiş tip-2 diyabetes mellituslu (T2DM) hastalarda 12 hafta boyunca uygulanan iki farklı tele-egzersiz eğitiminin etkilerini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Prospektif, kontrollü ve randomize çapraz tasarımlı bu çalışmaya, COVID-19 geçirmiş (n=18) ve geçirmemiş (n=18) toplam 36 T2DM'li hasta dahil edilmiştir. Gruplara günde 30-45 dakika, haftada üç gün ve altışar hafta süreyle sıralaması kapalı zarf usulü kura ile randomize edilen aerobik egzersiz ve aerobik egzersizle birlikte Jacobson İlerleyici Gevşeme Egzersizleri toplam 12 hafta boyunca telekonferans yöntemiyle uygulanmıştır. Egzersiz programı öncesi ve sonrasında HbA1c ve açlık kan şekeri değerleri, fonksiyonel kapasiteleri, alt ekstremite kas gücü, stres, anksiyete ve fiziksel aktivite düzeyleri ile uyku ve yaşam kalitesi yüz yüze değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Regular exercise training is important in managing and improving health problems of patients with type-2 diabetes mellitus (T2DM). This study was carried out to compare the effects of two different tele-exercise training programs in T2DM patients with and without COVID-19 history. In this prospective, controlled and randomized crossover study, a total of 36 T2DM patients with (n=18) and without (n=18) COVID-19 history were included. Both groups recevied six-weeks of aerobic exercise training and six-weeks of aerobic exercise plus Jacobson progressive relaxation exercise training tele-programs in a randomized sequence which was determined through closed-envelope lottery method, each for 30-45 minutes a day, three days a week and during a total of 12 weeks. Before and after the exercise programs, levels of HbA1c, fasting blood glucose, functional capacity, lower extremity muscle strength, stress, anxiety, physical activity, as well as sleep and quality of life were assessed face-to-face.