Türk basın işletmelerinde teknolojik gelişmelerin işletme yönetimi uygulamalarına etkisi
The effects of technological developments to the administrative applications in Turkish press organizations
  1. Tez No: 81451
  2. Yazar: MÜCELLA YENGİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HİKMET ALİ TÖZÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Basın İşletmelerinin tarihsel gelişim süreci incelendiğinde, basının oluşumu ve gelişmesinde teknolojik yeniliklerin etkisi her dönemde açıkça görülmektedir. Dünyadaki hızlı değişim, globalleşme, liberalleşme, teknolojik gelişmeler, bilginin kazandığı önem, özellikle bilgi ve iletişim teknolojisindeki akıl almaz gelişmeler sanayi devriminin yarattığı geleneksel yaşamı, özellikle“iş yaşamını”çok derinden etkilemiş ve çok köklü değişiklikler neden olmuştur. Bu hızlı değişim yaratan olgu olan globalleşme kavramının arkasında“bilgi”,“bilgi işleme”; bilgi ve iletişim teknolojisi yatmaktadır. Diğer bir deyimle,“Bilgi ve İletişim Teknolojisinin Gelişmesi”, kısaca“Teknolojik Gelişim ve Sonuçları”da demek mümkündür. Günümüzde basın işletmelerinin amaçlarına ulaşmasında, teknolojik gelişmelerin önemi dikkate alınarak,“ Türk Basın İşletmelerinde Teknolojik Gelişmelerin İşletme Yönetimi Uygulamalarına Etkisi”konusu çalışma alanı olarak belirlenmiştir. Çalışmada; Basın, Basın İşletmeciliği ve Teknoloji kavramları açıklanarak; Basın İşletmelerinde Teknolojik Gelişme Süreci üzerinde durulmuştur. Ayrıca teknoloji ve işletme fonksiyonları etkileşimi ayrıntılı olarak incelenmiştir. Tüm bu bilgiler doğrultusunda da teknolojik gelişmelerin basın işletmelerine etkisi bir alan araştırması yapılarak belirlenmeye çalışılmıştır. Star Gazetesi çalışma alanı olarak belirlenerek basın işletmesindeki yetkili kişilerle görüşülmüş ve araştırma sonucu elde edilen veriler değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
By tracing the historical development of press management; it is seen that the effects of technological innovations play a big role in the formation of press. The rapid variations, globalization, liberalization, technological developments, the importance role of acquired knowledge, the wise innovations in communication technology have deeply affected the traditional life, especially the business life which is created by the industrial revolution and have caused radical changes in the world's life. The information, the processing of information, the information and communication technology base on the fact of this rapid globalization. In other words, the development of knowledge and the communication technologies; can be called as Technological Innovations, Developments and the Results of them. The subject of the thesis is chosen as a case study in order to take into consideration the importance of the technological developments in the achievement of the aims of press organizations. In the study; the press, the concepts of press organizations and technology have been explained and the technological development process in press organizations have been pointed out deeply. Above these, technology and interaction of functions of management have been studied in details. In relate of all these, the effects of technological developments in press management have been studied as a case study by determining the subject. Star Newspaper is chosen as a research subject and the opinions of authorized people have been taken as a data to conclude the results of the search. Consequently the search has been completed by integrating the explanation of the theoretical and practical knowledges together with the proposals given at the last part.