Romantik ilişkilerde aldatma ve affetme eğilimlerinin aşka ilişkin tutumlar bağlamında incelenmesi
Examining the tendencies of infidelity and forgiviness in romantic relations within the context of attitudes related to love
- Tez No: 814521
- Danışmanlar: PROF. DR. RAZİYE BİLGE UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmanın amacı, aşk tutumları ile (tutkulu, oyun gibi, arkadaşça, mantıklı, sahiplenici, özgeci aşk), aldatma ve affetme eğilimleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmanın katılımcılarını, yaşları 19 ile 65 arasında değişen, 305'i (%61) kadın, 195'i (%39) erkek olmak üzere toplam 500 yetişkin birey oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama araçları olarak, Kişisel Bilgi Formu, Aşka İlişkin Tutumlar Ölçeği Kısa Formu, Aldatma Eğilimi Ölçeği ve Heartland Affetme Ölçeği kullanılmıştır. İlişkisel tarama modelinin kullanıldığı bu çalışmada katılımcılardan elde edilen veriler, çoklu doğrusal regresyon analizi ve Tek Yönlü MANOVA ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre aşk tutumlarından oyun gibi aşk ve tutkulu aşk aldatma eğilimini, sahiplenici aşk ve tutkulu aşk ise affetme eğilimini anlamlı bir biçimde yordamaktadır. Cinsiyet değişkenine göre, erkek katılımcılar kadın katılımcılara göre sahiplenici aşk, özgeci aşk ve oyun gibi aşk tutumlarını daha fazla benimsemektedirler. Son olarak romantik ilişki değişkenine göreyse, evli katılımcıların özgeci aşk tutumlarının diğer katılımcılara göre anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the relationship between love attitudes (eros, ludus, storge, mania, pragma and agape), infidelity and forgiveness. The participants of the study consisted of 500 adults aged between 19 and 65, 305 (61%) female and 195 (39%) male. Demographic Information Form, LAS- Love Attitudes Scale, Infidelity Tendency Scale and Heartland Forgiveness Scale were used. In this study, in which the relational screening model was used, the data obtained from the participants were analyzed with multiple linear regression analysis and One Way MANOVA. According to the findings obtained as a result of the research, ludus and eros love attitudes predict the tendency of infidelity, and mania and eros love attitudes predict the tendency to forgiviness. According to the gender, male participants adopt love attitudes such as mania, agape and ludus more than female participants. Lastly according to the romantic relationship, the agape love attitudes of the married participants were found to be significantly higher than the other participants.