Üretici çekişmeli ağlar kullanılarak kısıtlı yüz görüntülerinden yüz sentezleme ve yüz tanıma
Face completion from limited face images using generative adversarial networks and face recognition
  1. Tez No: 815120
  2. Yazar: HİLAL KOÇAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRCAN ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu tez çalışmasında, insanların maske, şapka, gözlük takması gibi yüz tanıma sistemlerinin başarısını kötü etkileyen durumlarda dahi yüzlerini tanımayı sağlayacak bir derin öğrenme modeli geliştirilmiştir. İnsan yüzünün yalnız göz bölgesi kullanılarak yüzün tamamının üretilebileceği hipotezinden yola çıkılmıştır. Çalışmada, kısıtlı yüz görüntülerinden yüzün tamamının üretilmesi için CelebA (Large-scale CelebFaces Attributes) veri seti kullanılmıştır. Derin öğrenme modeli olarak çalışmada önerilen model, literatürde DCGAN olarak adlandırılan ve resim tamamlama görevlerinde kullanılan üretici çekişmeli ağ türüdür. Veri setinde bulunan insan yüzü görüntüleri modele verilmeden önce, tıpkı maske takılmış gibi sadece gözleri görünecek şekilde kesilerek hazırlanmıştır. Daha sonra belirlenen devir sayıları boyunca eğitim gerçekleştirilerek gözlerden yüzün tamamının üretildiği DCGAN modeli üretilmiştir. Deneyler, veri setinden rastgele seçilerek, aşamalı artırılan resimlerle birlikte farklı devir sayıları için tekrarlanmıştır. Donanım olarak Google Colab Pro tarafından sağlanan GPU kullanılmıştır. Sonuçlar, Frechet Başlangıç Mesafesi metriği kullanılarak karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it has been studied to eliminate the situations that prevent face recognition in security systems in case of occlusion such as masks, hats, glasses. In this context, based on the hypothesis that only the eye region can be used for the recognition of the human face, it has been studied on the completion of limited facial images. Using the CelebA (Large-scale CelebFaces Attributes) dataset, the use of Generative Adversarial Networks to generate the entire face from the eyes is investigated. The human face images in the dataset are regenerated with generative adversarial networks designed by cutting only the eyes region as if wearing a mask. Experiments were carried out by gradually increasing the amount of randomly selected data from the data set and the results were recorded. DCGAN model was used for synthetic face fabrication. The GPU provided by Google Colab Pro was used for training the DCGAN deep learning network. Results were compared using the Frechet Inception Distance metric.