Troia bölgesinde Hellenistik Synoikisis'e değin sosyal-politik gelişim
Social and political developments of the Troad until the Hellenistic Synoikism
- Tez No: 81517
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ÇAPAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 328
Özet
TEZ ÖZETİ Akalın, Ayşe Gül, Troia Bölgesinde Hellenistik Synoikisis'e değin Sosyal- Politik Gelişim, Doktora Tezi, Danışman: Prof. Dr. Ömer Çapar, XIV-328 Grekçe bir kelime olan ffOVOİ«icnç=Synoikisis, antik çağ tarihinin yerleşim terminolojisi içinde yer alan bir terimdir. Fiziksel yönüyle ele alındığında genel hatlarıyla Synoikisis farklı yerleşimlerde oturan halkların, topraklarını birleştirip kendilerine aynı sınırlar içinde tek bir yerleşim oluşturmaları yada farklı yerleşimlerden gelen halkların birleşip yer değiştirerek yeni topraklar üzerinde yeni bir yerleşim kurmaları olarak tanımlanır. Yerleşim kavramı sadece fiziksel öğeleri ve yapılanmayı değil, paralelinde sosyal-politik organizasyonları da içerir. Bu nedenle Synoikisis'i aynı zamanda Grek politik terminolojisine ait bir kavram olarak da ele almak gerekir. Bu yönüyle bakıldığında da Synoikisis farklı halk gruplarının yönetsel güçlerini tek bir yönetim organı yada yöneticinin kimliğinde bir araya getirmeleri, yani yönetimlerini merkezileştirmeleri olarak tanımlanabilir. Erken dönem Synoikisis 'lerinde güvenlik, ortak savunma, verimli topraklan paylaşma, doğal kaynaklan birleştirme vb. gibi fiziksel nedenler çoğu kez çıkış noktası olurken yeni sosyal-politik yapılanmalar bu hareketin nedenden çok sonuçlan olmuştur. Fakat Hellenistik döneme gelindiğinde Synoikisis tamamen farklı bir görünüm kazanıp, halklann kendi talepleriyle yaptıklan bir eylem olmaktan çıkarak Hellenleştirmeye hizmet eden etkin, sistemli bir politik uygulama haline getirilmiştir. Biz Hellenistik dönem Synoikisis'ini Troas'da görüldüğü şekliyle örneklendirip araştırdık. Söz konusu Troas Synoikisis'i İÖ. 311 yılı Diodochlar arası büyük bansın hemen sonrasında Antigonos Monophalmos tarafından, bölgenin stratejik noktalarında konumlanmış altı yerleşimin halklan Aleksandria Troas adlı yeni kurulan yerleşime göçe zorlanarak gerçekleştirilmiştir. Synoikisis için neden bu yerleşimlerin seçildiği sorusu ise öncelikle Hellenistik Döneme değin söz konusu yerleşimlerin içinde bulunduktan bölgeninkine paralel tarihsel gelişimin anlaşılmasını gündeme getirmiştir. Bu aşamada ise üzerinde çok az çalışma bulunan Troas yerleşimleri hakkında verilecek tüm bilgiler ve öne sürülecek iddalar sağlam kanıtlara ihtiyaç duyurmuştur. Bu kanıtlar antik yazılı kaynaklardaki ilgili anlatımların paralelinde söz konusu yere ait orjinal arkeolojik buluntulardır. Bu nedenle, bu geniş konunun, 327interdisipliner bir çalışma olarak ele alınması ve bu yöntemle araştırılması bir gereklilik olarak ortaya çıkmıştır. Buradan hareketle 1988 yılından beri Synoikisis'e dahil edilmiş altı yerleşim, Larisa (Limantepe)-Hamaksitos (Gülpınar Beşiktepesi)-Kolonai (Tavaklı Beşiktepesi)-Neandria (Çığn Dağı)-Skepsis (Kurşunlu Tepe)-Kebren (Çaldağ) ve çevrelerinde yoğun olmak üzere Troas'da yaptığımız araştırma gezileri, katıldığımız arkeolojik kazı-sondaj çalışmaları ve araştırmalarla, yerleşimlerin ilkin lokalizasyonlan saptanmıştır. Ardından müzelerin envanterlerinden yerleşimlere ait arkeolojik belgeler toplanarak bunların verdiği bilgiler, eldeki yazdı tarihi kayıtlarla birieştirileştirilmiştir. Uzun senelerdir sürdürdüğümüz arazi çalışmalarımızın sonuçlan ve tüm verilerimizin beraber değerlendirilmesiyle, üzerinde şimdiye değin üzerinde çalışılmamış bu yerleşimlerin kimliğinde Synoikisis'e değin Troia bölgesindeki sosyal-politik gelişim tablosu ve bu tablonun içinde Synoikisis kavramına yeni bilgiler katılmıştır 328
Özet (Çeviri)
S UMMARY Akalın, Ayşe Gül, Social and Political Developments in the Troas until the Hellenistic Synoikism. Dissertation, Academic Adviser: Prof. Dr. Ömer Çapar, XIV-328 p. Synoikism, which is a Greek word, is a term that found in the ancient era settlement terminology. Considering the physical aspects of Synoikism it can be broadly defined as folks living in separate settlements joining their land and thus creating a single settlement within the same borders, or folks coming from different settlements joining each other, moving away from their old lands and creating a new settlement on new lands. The concept of settling doesn't only cover physical aspects and construction, but also social and political organisations. With respect,to this Synoikism should also be considered as a concept belonging to the Greek political terminology. Seen from this angle, Synoikism can be defined as different folks joining their management as one or giving all the managerial power to one person, in a way centralising their goverment. In the early period Synoikisms physical needs such as security, joint defense, the search for fertile lands, joining natural resources etc. were the initiartors. New social and political evolutions were rather results than causes for Synoikism. In the Hellenistic period, however, Synoikism has changed into a completely new frame, which has moved away from being a self- initiating movement realised by the pople and become an efficient and systematic political application serving the aim of“Hellenisation”. We have exemplified and reseached the Hellenistic period Synoikism as it existed in Troas. The Troas Synokism reffered to, has come into existence right after the big peace agreements among the Diodochs in BC. 311. Antigonos Monophalmos has realised this Synoikism by forcing the folks living in six strategic parts of the area to migrate to the newly constructed settlement called Alexandria Troas. The question why these settlements have been chosen for Synoikism has brought to the fore the need to understand Troas1 historical background until the Hellenistic Period. Therefore,there is a need for sound evidence for all the information and theses that will be 325forward related to Troas about which there are very few findings at present. We have deemed necessary that this broad subject is dealt with as an interdisciplinary study and researched by means of this method. Consequently, we have focused our studies on the 6 settlements mentioned previously and their surroundings: Kebren (Çaldağ), Skepsis (Kurşunlutepe), Neandria (Çığndağı), Kolonai (Tavaklı Beşiktepesi), Larisa (limantepe), Hamaksitos (Gülpınar Beşiktepesi). Through research trips we have done and archeological excavations and soundings we took part inthe areas mentioned above we have identified the exact locations of settlements, collected archeological documents from the records of the museums of the settlements, and we have tried to synthesise the information in these documents with the available historical periods. The framework of the social and political development-until the Synoikism-in the identity of these settlements, on which no research has been done so far, and the Synoikism concept in this framework have begun to be understood after the evaluation of the combined results from the land research that we have been doing for years and all our data from other sources. 326