Tavşanlarda luteolizis sürecinde b-mod ve doppler ultrasonografi bulguları ile serum nitrik oksit düzeyinin değerlendirilmesi
Evaluation of serum nitric oxide level with B-MOD and doppler ultrasonography findings in the process of luteolysis in rabbits
  1. Tez No: 815241
  2. Yazar: OĞUZ VAROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNEŞ ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Veteriner Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Sunulan tez çalışmasında tavşanlarda fonksiyonel luteolizisin aşamalarından biri olan luteal perfüzyon değişikliğinin B-mod ve Doppler usg görüntülerindeki olası değişim üzerinden değerlendirilerek, serum Nitrik oksit (NO) seviyelerinin ölçülmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmada kullanılan toplam 14 dişi tavşana gonadotropin salgılatıcı hormon (GnRH; 0,2 mL Buserelin, im) uygulanarak yalancı gebeliğin indüksiyonu yapıldı. Birinci çalışma grubunda (Grup 1, n=7) yalancı gebeliğin 9. günü Prostaglandin F2α (PGF2α) enjeksiyonu (200 µg alfaprostol) ile luteolizis uyarıldı. Grup 2' de ise (n=7) plasebo enjekte edilerek kontrol grubu oluşturuldu. Tüm tavşanlarda enjeksiyon öncesi, izleyen 40-80-360 dk. ve 24. saatlerde 18 MHz mikrokonveks prob eşliğinde B-mod ve Doppler ultrasonografi yapıldı. Alınan B-mod görüntülerinden Image-J programı yardımıyla total ovaryum dokusu üzerindeki alan (mm2), ortalama grilik değeri (MGV) ve heterojenite değerleri hesaplandı. Doppler ölçümlerinde luteal dokulara en yakın gözlenen arteriol üzerinden pulzatil (PI) ve rezistans (RI) indeks değerleri kaydedildi. Her bir ölçüm değeri sağ ve sol ovaryum için ayrı ayrı kaydedildi. Luteolizis öncesi (0-3-6-9. günler) ve usg sonrası ilgili saatlerde serum progesteron ölçümü için kulak venasından 4mL kan örneği alındı. Ek olarak, NO ölçümü için sadece usg sonrası ilgili saatlerde kan örneği alındı. Kan örnekleri ELISA yöntemi ile ölçümüne kadar -24 ºC'de saklandı. Buna göre ultrasonografik bulgular ve serum ölçüm sonuçları deney ve kontrol grupları arasında aynı yönlerdeki ovaryumlar gözetilerek gruplar arası Student T-test ve Mann Whitney U testi ile; yine grup içi zamana bağlı değişimin hesaplanabilmesi için varyans analizi ve Freidman Testi kullanarak istatistiki yönden değerlendirildi. Bulgular: Bireysel klinik yanıtlar incelendiğinde yalancı gebelik oluşturulan tavşanlarda tüy yolma, yuva yapma gibi davranışsal değişimler izlenmiş, ek olarak corpora luteanın usg ile gözlenebilmiş olsa da serum P4 seviyeleri açısından gruplar arası önemli bir farka rastlanmadı. Ultrasonografi parametreleri yönünden incelendiğinde: deney grubunun sol ovaryum alanı 360.
Özet (Çeviri)
Objective: In the presented thesis, it was aimed to evaluate the luteal perfusion change, which is one of the stages of functional luteolysis in rabbits, through the possible change in B-mode and Doppler USG images and to measure serum nitric oxide (NO) levels. Material and Methods: In this study pseudopregnancy is induced with gonadotropin-releasing hormone (GnRH; 0.2 mL Buserelin, im) to a total of 14 female rabbits. Luteolysis was induced in the first study group (Group 1, n=7) with Prostaglandin F2α (PGF2α) injection (200 µg alfaprostol) on the 9th day of pseudopregnancy. In Group 2 (n=7), placebo was injected to form the control group. B-mode and Doppler ultrasonography was performed with 18 MHz microconvex probe before injection, 40-80-360 min and 24 hours after injection in all rabbits. The area (mm2), mean grayness value (MGV) and heterogeneity values on the total ovarian tissue were calculated from the B-mode images with the help of Image-J program. Pulsatile (PI) and resistance (RI) index values were recorded over the arteriole, which was observed closest to the luteal tissues in Doppler measurements. Each measurement value was recorded separately for the right and left ovaries. Before luteolysis (days 0-3-6-9) and at the relevant hours after USG, 4mL blood sample was taken from the ear vein for serum progesterone measurement. In addition, blood samples were taken only at the relevant hours after USG for NO measurement. Blood samples were stored at -24 0C until measurement by ELISA method. Accordingly, ultrasonographic findings and serum measurement results were determined by Student T-test and Mann Whitney U test between groups, considering the ovaries in the same directions between the experimental and control groups; Again, it was evaluated statistically using analysis of variance and Freidman's Test to calculate the time-dependent variation within the group. Results: When the individual clinical responses were examined, behavioral changes such as feathering and nesting were observed in false pregnancies, and although the corpora lutea could be observed with USG, no significant difference was found between the groups in terms of serum P4 levels.