Forklorfenuronun siçan serumu üzeri̇ndeki̇ bi̇yoki̇myasal etki̇leri̇ ve bu siçanlarda propoli̇si̇n olasi etki̇leri̇ni̇n i̇ncelenmesi̇
Bıochemıcal effects of forklorphenurone on rat serum and ınvestıgatıon of the possıble effects of propolıs in these rats
  1. Tez No: 815783
  2. Yazar: HAMİT YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu çalışmada, forklorfenuronun sıçan serumu üzerindeki biyokimyasal etkileri ve propolis ilavesi ile oluşabilecek olası etkileri değerlendirildi. 330 – 560 g ağırlıkları arasında olan 30 adet Wistar albino erkek sıçan kullanıldı. Sıçanlar rastgele 5'erli 6 gruba ayrıldı ve standart palet tipi yem ile ad libitum olarak beslendi. 1.Grup (Cont grubu), standart yem ve su ile beslendi. 2.Grup (Pr grubu), etanolik ekstrakt propolis (EEP) (80 mg/kg bw/d) içme sularına ilave edildi. 3.Grup (F150 Grubu) (150 mg/kg bw/d) forklorfenuron, 4.Grup (F500 grubu) (500 mg/kg bw/d) forklorfenuron, 5.Grup (PrF150 grubu) (150 mg/kg bw/d) forklorfenuron + propolis (EEP) (80 mg/kg bw/d) içme sularına ilave edildi. 6. Grup (PrF500 grubu) (500 mg/kg bw/d) forklorfenuron + propolis (EEP) (80 mg/kg bw/d) içme sularına ilave edilerek 30 gün boyunca kısıtlama olmadan verildi. Çalışma sonunda sıçanlardan alınan kan dokularından biyokimyasal analizler (AST, ALP, ALT, Trig, Chol, Crea ve LDL) yapıldı. Çalışmamızdan elde edilen sonuçlara göre; F500 uygulaması sonucunda, AST, ALP, ALT ve Crea değerlerini yükseltmiştir. F150 ve F500 uygulaması ile her iki dozaj miktarında da Chol değerleri yükselmiştir. Forklorfenuron ve propolisin birlikte uygulanması, verilen dozaja göre ALP, ALT, Trig ve Crea değerlerini kontrol grubu değerlerine yakın seviyelerde tutmuştur. Propolis kullanımı ile LDL seviyelerinde bir azalma meydana gelmiştir. Elde edilen verilere göre, forklorfenuron uygulaması beraberinde propolisin etanolik ekstraktının verilmesi genel olarak yükselmiş olan karaciğer enzimlerini kontrole yakın düzeyde tutulmasını sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the biochemical effects of forchlorfenuron on rat serum and the possible effects that may occur with the addition of propolis were evaluated. Thirty Wistar albino male rats weighing between 330 – 560g were used. Group 1 (Cont group) was fed with standard feed and water. For Group 2 (Pr group), ethanolic extract propolis (EEP) (80 mg/kg bw/d) was added to drinking water. 3rd Group (F150 Group) (150 mg/kg bw/d) Forchlorfenuron, 4th Group (F500 group) (500 mg/kg bw/d) forklorfenuron, 5th Group (PrF150 group) (150 mg/kg bw/d) forchlorfenuron + propolis (EEP) (80 mg/kg bw/d) was added to drinking water. Group 6 (PrF500 group) (500 mg/kg bw/d) forchlorfenuron + propolis (EEP) (80 mg/kg bw/d) was added to drinking water and given without restriction for 30 days. At the end of the study, biochemical analyzes (AST, ALP, ALT, Trig, Chol, Crea, LDL) were performed from blood tissues taken from rats. According to the results obtained from our study; the application of F500 increased the AST, ALP, ALT, and Crea values. Chol values increased in both F150 and F500 dosages. Co-administration of forchlorfenuron and propolis kept ALP, ALT, Trig, and Crea values close to the Cont group values according to the given dosage. A reduction in LDL levels was observed with the use of propolis. According to the obtained data, the administration of propolis ethanolic extract together with the administration of forchlorfenuron ensured that the liver enzymes, which were generally elevated, were kept at a level close to the control.