The effects of working capital channel on monetary policy transmission
İşletme sermayesi kanalının para politikası aktarımına etkileri
- Tez No: 815789
- Danışmanlar: PROF. DR. REFET SOYKAN GÜRKAYNAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu tezde işletme sermayesi kanalının iki sektörlü yeni Keynesyen modelde para politikası aktarımına olan etkileri incelenmektedir. Modelde bir sektörün işletme sermayesi gereksinimleri bulunmakta ve modelin oluşturulmasında Woodford (2003) temel alınmıştır. İşletme sermayesinin varlığı, basit yeni Keynesyen modele göre iki yeni para politikası aktarım kanalı meydana getirmektedir: işletme sermayesi ve ikame kanalları. İşletme sermayesi kanalı, modelde enf-lasyonu dengeleme açısından para politikasının etkinliğini azaltmaktadır. Ayrıca, işletme sermayesi kanalı nedeniyle çıktı açığı para politikasına daha duyarlı hale gelmektedir. İkame kanalı ise, işletme sermayesinin enflasyon üzerindeki et-kisini hafifletmektedir. Bununla birlikte, bu kanal ekonomide para politikasının dağılımsal etkisini ortaya çıkarmaktadır. İkame kanalı, daraltıcı para politikasının olumsuz etkisini işletme sermayesi gereksinimi olan firmalar için artırırken, genişletici para politikası bu firmaların ürettiği ürünlere talebi daha fazla yükseltmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the effects of the working capital channel on monetary policy transmission under a two-sector new Keynesian model, where one of the sectors has working capital requirements. The model follows the framework presented by Woodford (2003). Introducing working capital into the model brings about two additional monetary policy transmission channels: the working capital channel and the substitution channel, relative to the standard new Keynesian model. The working capital channel reduces the effectiveness of monetary policy in stabilizing inflation within the model while also increasing the sensitivity of the output gap to monetary policy. Simultaneously, the substitution channel helps mitigate the impact of working capital on aggregate inflation. Moreover, the presence of the working capital channel gives rise to the distributional effects of monetary policy on the economy. The substitution channel exacerbates the adverse effect of contractionary policy on firms with working capital requirements, whereas expansionary monetary policy leads to a higher demand for the goods produced by these firms.